Knihy

Recenze 1.5 - Hledání Aljašky

2. července 2014 v 17:25 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Hledání Aljašky
Oficiální název: Looking for Alaska
Autor: John Green
Překladatel:
Veronika Volhejnová, Monika Kostelníková
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256Anotace: V celé dosavadní existenci Milese zvaného "Váleček" se zatím nic zajímavého nestalo a jeho posedlost slavnými posledními slovy velikánů v něm vyvolala ještě větší touhu hledat "velké Možná". Vypraví se tedy do občas bláznivého, trochu nejistého a rozhodně ne nudného světa internátní školy Culver Creek a život přestane být bezpečný - ba změní se v pravý opak. Jen o pár dveří dál totiž bydlí nádherná, chytrá, zábavná, sexy, sebedestruktivní, ujetá a naprosto fascinující Aljaška Youngová, kapitola sama pro sebe. Vtáhne Válečka do svého světa, nasměruje ho k velkému Možná a uloupí mu srdce. Další příběh známého autora Johna Greena - živý, naléhavý a nekonečně dojemný!

Obsah: Kniha je o chlapci jménem Miles, který se vydává hledat "velké možná" na internátní školu do Culver Creeku. Chlapec, kterého od raného dětství zajímají hlavně poslední slova všech slavných osobností, si chce najít přátelé, se kterými si budeme připadat lépe, než jako opuštěná duše, kterou byl doteď.

Miles je díky svému rozhodnutí nucen odstěhovat se na internát, kde na něj má čekat nový spolubydlící - Plukovník. Okamžitě si padnou do oka a Miles je šťastný, že na nového kamaráda narazil hned první den. Plukovník, jakožto velice akční spolubydlící, Milese okamžitě seznámí se svými kamarády Aljaškou a Takumim. Problém, který v tuto chvíli nastane, je takový, že se Miles zamiluje do již zadané Aljašky.

"Člověk myslí, že umí chodit
po vodě, jenže pak se ukáže,
že má jen načuráno v botách."

Všichni se navzájem seznamují, Miles se stává čím dál tím více závislým na Aljaščině přítomnosti a je konečně veselý, protože má kamarády, jaké si vždy přál. Poznává maminku od Plukovníka, u které stráví společně s Aljaškou Den díkůvzdání a tráví se svými přáteli mnoho okamžiků.

Okamžiky, kterými jsou Aljaška, Plukovník, Miles a Takumi spojováni, vedou k vrcholnému momentu, kdy se tato parta rozhodne udělat si legraci ze svého učitele. Vše se vyvíjí podle jejich plánu a na konci celé akce se dokonce schyluje k tomu, že by se Aljaška s Milesem mohla dát dohromady, ale vše se rázem změní.

"Vy všichni kouříte,
protože si to užíváte.
Já kouřím, abych umřela."


Aljaška, jakoby z čista jasna zešílela a odjíždí pryč. Nikdo ze členů party nemá sebemenší tušení, kam jela, co šla hledat, nebo proč vůbec musela opustit místo, kde se pro Milese vyvíjelo všechno tak slibně. Když se Aljaška stále nevrací ze svého výletu, o kterém nikdo nic neví, tak její kamarádi začínají pátrat po tom, co se stalo. A jak to všechno dopadne?

Recenze: Lidé se mě často ptají, jaký mám názor právě na tuto knihu, jestli se mi líbí obálka, zda se mi líbí samotný děj knihy a podobně. Po pravdě? Knihu bych hodnotila velmi kladně, ale ne z toho důvodu, že by byla pozitivní, ale protože je napsána Panem autorem, který tomu dodal jakousi šťávu. Ráda bych obsah knihy popsala více do detailů, jako to dělám běžně, ale bohužel bych prozradila pointu celého příběhu, a to nechci.

Kniha mě stejně jako Hvězdy nám nepřály pohltila již od úplného začátku a hodně dlouhou chvíli jsem se k hlavnímu hrdinovi přirovnávala, ale v průběhu děje jsem byla nucena na všechny postavy změnit názor a z mé spřízněné duše se stala naprosto jiná osoba.

Musím uznat, že mě tato kniha, která je prvotinou Johna Greena, zdaleka nezaujala tak moc, jako výtisk Hvězdy nám nepřály. Děj mě sice velice oslovil a donutil mě se smát i brečet, ale nemělo to tak nádhernou zápletku, jako druhá kniha Johna Greena.

Všechno se zdálo velmi skutečné a chvílemi jsem měla pocit, jako by John Green popisoval právě můj život. Ne, že bych s tímto dějem měla cokoliv společného, ale často se v mém životě setkávám s chvílemi, kdy se cítím tak nějak všelijak a potom najednou zešílím a lidé nevědí, co se se mnou děje. A právě to je ta chvíle, kdy jsem si myslela, že je to o mně.
Celkově bych tuto knížku zhodnotila velice kladně. Z mého úhlu pohledu nemám to právo dát jí plné hodnocení, protože dle mého názoru to přece jen nebylo tak perfektní, jako Hvězdy nám nepřály, ale i tak to je jeden z mých nejoblíbenějších výtisků.
HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
97%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hledání Aljašky

Recenze 1.4 - Hvězdy nám nepřály

26. června 2014 v 17:35 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Hvězdy nám nepřály
Oficiální název: The Fault In Our Stars
Autor: John Green
Překladatel:
Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012
Počet stran: 240

Anotace: Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňuj, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. "Nejvtipnější smutný příběh" je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus díky utorovu vypravěčskému talentu vyznívá velmi působivě.

Obsah: Šestnáctiletá, Hazel Grace Lancaster je obětí rakoviny štítné žlázy, kvůli které musí používat přenosný zásobník kyslíku, aby mohla dýchat. Vzhledem k jejímu stavu, se její matka rozhodne, poslat Hazel do podpůrné skupiny, která je určena právě pro lidi s různými druhy rakoviny.


Při jednom setkání se zde střetne s Augustem Watersem, který je doprovodem jednoho z členů této skupiny Isaaca, a který také bojoval s rakovinou. Na první pohled je Hazel Grace velice sympatický a Augustus v Hazel nalezne také určité zalíbení. Po ukončení sezení Augustus narazí na Hazel. Vše probíhá perfektně, dokud si Augustus nedá mezi zuby cigaretu, čímž Hazel naštve, ale po vysvětlení se vše vrací k normálu a tito dva společně odjíždějí k Augustovi, kde se společně dívají na film a povídají si.

"Já jsem si ještě nikdy žádnou
nezapálil. Je to metafora, chápeš?
Strčíš si zabijáka do pusy, ale
nedovolíš mu zabíjet."

Navzájem se o sobě dovídají mnoho věcí, jako například, že Hazel má rakovinu štítné žlázy, která se jí rozšířila do plic a Augustus zase vyzrazuje, že měl rakovinu kostní dřeně, ale za cenu vyléčení mu byla amputována noha. Oba se také dovídají, že čtou knihy, ale každý úplně o něčem jiném, a proto si navzájem půjčují dvě knihy. Augustus dává Hazel knihu Cena úsvitu a Hazel mu na oplátku půjčuje svůj Císařský neduh.


Po přečtení Císařského neduhu je Augustus velice zklamaný a okamžitě volá Hazel. Společně truchlí nad koncem Císařského neduhu a Augustus chce znát pravý konec knihy, protože si myslí, že v jeho výtisku chybí několik stran. Hazel mu však vysvětluje, že se autora knihy Petera van Houtena snažila kontaktovat, aby jí vysvětlil konec knihy, ale ani na jeden z jejich dopisů neodpověděl.

Augustus je velice rozhořčen a kontaktuje asistentku Petera van Houtena, která mu během pár dní odesílá velmi překvapivou odpověď. Pozívá Augusta i Hazel na zájezd do Amsterdamu za samotným spisovatelem. Ze začátku se tento plán zdá nesplnitelný, kvůli toho, že na takovou cestu nemá ani jedna z rodin dostatek finančních prostředků, a také kvůli zdravotnímu stavu Hazel Grace, ale nakonec se vše vydaří a Hazel, Augustus a matka od Hazel se společně vydávají na poznávací zájezd do Amsterdamu.

Společný výlet do Amsterdamu otevírá Hazel Grace i Augustovi oči a dochází zde k začátku jejich malé nekonečné lásky. Setkají se zde s Peterem van Houtenem, ze kterého jsou oba velmi zklamaní, navštíví muzeum Anny Frankové, vrací se zpět do hotelu a nakonec se spolu poprvé milují.

"Miluju tě a nehodlám si odpírat
prostý potěšení říkat pravdu. Miluju
tě a vím, že láska je jen výkřik
do prázdna a že nevyhnutelně
přijde zapomnění, že jsme všichni
odsouzení k záhubě a nastane den,
kdy se všechno naše snažení obrátí
v prach, a vím, že slunce pohltí
jedinou zemi, kterou kdy budeme
mít, a miluju tě."

Po návratu do Indianapolis společně tráví krásné chvíle. Pomáhají Isaacovi vypořádat se s tím, že je nadobro slepý, neustále se navštěvují a stále k sobě chovají nesmírně hluboké city, které se jim poté stávají osudnými.

Recenze: Tento výtisk jsem si měla v plánu přečíst už nesmírně dlouhou dobu,a jakmile jsem se dozvěděla, že má spolužačka má jeden doma, tak jsem si ho musela půjčit. Knížku jsem začala číst hned ten den a během týdne, i přes to všechno učení, jsem ji měla celou přečtenou.

O této knížce můžu po dlouhé době říci, že mě bavila od úplného začátku až do konce. Všechno se mi zdálo tak skutečné a nesmirně smutné, až mi z toho běhal mráz po zádech. Kniha mě velmi naplnila očekáváním a velice jsem se bála, že nesplní to, co by měla. Nakonec však překonala všechny mé představy. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a brečela jsem u ní úplně stejně, jako u filmu.

Tuhle knihu bych z celého srdíčka doporučila. Vzbudí ve vás dojem, že je na tom vždycky někdo daleko hůř než vy, ukáže vám, že i takoví lidé, jako jsou Augustus Waters a Hazel Grace Lancaster, doopravdy existují a mají ještě větší problémy než my samotní. Otevře vám oči a hodně vás uzemní. Tak to alespoň vypadá z mého úhlu pohledu. Nemám co dodat, naprosto perfektně se ten příběh čte a v nejméně očekávaných chvílích vás tato kniha rozesměje.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Obrázky: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hvězdy nám nepřály

Recenze 1.3 - Percy Jackson - Bitva o Labyrint

18. února 2014 v 14:30 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Percy Jackson - Bitva o labyrint
Oficiální název: Percy Jackson 4 The Battle od the labyrinth
Autor: Rick Riordan
Překladatel:
Dana Chodilová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011
Počet stran:
383Anotace: Jmenuji se Percy Jackson... Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější. Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat. Důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli. Zmást, dohnat k šílenství a zahubit...

Obsah: Celý příběh se na samotném počátku odehrává v rodném městečku Percyho Jacksona a to v Manhattanu. Percy zde žije se svou matkou a jejím přítelem. Jeho otčím pracuje na místní škole, a protože Percyho již z několika škol vyloučili, tak se pokusí, aby na této škole mohl studovat. Vše vypadá nadějně do té doby, než dojde k pohromě, která je opět způsobena kvůli Percymu. K této pohromě dochází ve chvíli, kdy Percyho v jeho nové škole najdou dvě nestvůry. On sám je z nich pěkně vystrašený, ale na pomoc mu přichází jedna z jeho kamarádek, která se jmenuje Rachel. Percy to nevydrží a jednu z nestvůr probodne za pomocí své kamarádky právě ve chvíli, kdy do učebny, kde se vše odehrává, vejde jeho otčím se skupinkou zájemců o studium na této škole.

Když se Percy vydává na úprk ze školy, ve které teď způsobil obrovské nesnáze, tak se v Manhattonu potkává se svou polokrevnou kamarádkou Annabeth, které oznámí, že se musí okamžitě vrátit společně do tábora polokrevných. Hned jakmile společně dorazí, tak oznámí vedoucímu celého tábora - Cheirónovi - že se blíží válka, a že se na ni musí připravit. Vše je totiž způsobeno bývalým přítelem Annabeth a Percyho - Lukem. Tento chlapec se totiž stal vůdcem Kronovy armády a rozhodl se, že Krona přivede zpět k životu a zničí společně s ním tábor polokrevných.

Vešel jsem do amfiteátru a málem se
mi zastavilo srdce. Uprostřed arény,
zády ke mně se rozvaloval ten největší
pekelný pes, jakého jsem kdy viděl.

Většina polokrevných z tábora je zděšena. Nikdo nemá sebemenší tušení, co s nimi bude a každý se beznadějně snaží najít pomoc. Nakonec se však Annabeth rozhodne, že se vydá do labyrintu. Percy, jakožto její velmi dobrý přítel, se vydává s ní. Jejich dalšími dvěma spojenci na této výpravě se stávají, Tyson, což je bratr od Percyho a je to kyklop, a Grover, což je satyr, který beznadějně hledá boha Pana.

Všichni čtyři se tedy společně vydávají do již zmíněného labyrintu, kde zažívají rozličná dobrodružství. Setkají se s nestvůrou Kampe, naleznou starého vynálezce a stvořitele labyrintu Daidala, také jednoho z nejstarších storukých a především najdou jejich dávného přítele Luka.

Nakonec jsou však Tyson s Groverem nuceni celou skupinku opustit, protože Grover potřebuje najít boha Pana, jenž jako jediný může zachránit jeho pátračskou licenci. Všechno se však zvrtne. Tyson s Groverem jsou pryč a Annabeth s Percym dojdou k jednomu s bohů, který od nich potřebuje pomoc. Vydávají se tedy vypomoci právě tomuto bohu a jejich smůlou se stane, že se opět rozdělí. Annabeth se ocitá sama a Percy také.

Utrhla ze zahrady květinu - výhonek stříbrného
měsíčního krajkoví. Se svítáním jeho záře bledla.
Svítání je dobrá doba na rozhodování, říkal
Héfaistos. Kalypsó mi tu květinu zastrčila do
kapsy trička.

Vše vypadá naprosto skvěle. Percy se však čirou náhodou dostane do obrovských nesnází. Jeho schopností je, že přitahuje snad všechny možné nestvůry, a proto ani v tomto případě se nestane výjimka. Percy se tyto nestvůry snaží zahnat svou mocí, kterou zdědil po otci - manipulaci s vodou. Nakonec se mu to povede, ale ocitá se na ostrově, kde se jeho výprava naprosto změní. Po části příběhu, který je odehráván právě na tomto ostrovu, se Percy opět ocitá v jeho táboře, kde jej všichni oplakávají a myslí si, že je mrtvý. Opak je však pravdou. Percy dorazí právě v tu chvíli, kdy se koná obřad na jeho počest.

Nakonec se tedy do labyrintu Percy s Annabeth opět vrací, ale tentokrát jsou s sebou nuceni přibrat Percyho kamarádku Rachel. Všechno se pěkně zamotá a každý je ze všeho pěkně zmatený. Příběh je ukončen závěrečnou bitvou, která ne pro všechny dopadne úplně nejlépe. Pokud potřebujete obsáhlejší rozbor díla, tak si tuto knížku přečtěte.


Recenze: Knihu jsem si objednala z toho důvodu, že když mi bylo asi třináct let, tak jsem některou knihu ze série Percyho Jacksona četla, a pamatuji si, že jsem tehdy byla z knihy unešená a chtěla jsem si půjčit novou. Proto jsem si chtěla oživit tu krásnou vzpomínku a objednala jsem si právě tuto knihu.

Zprvu začátku pro mě knížka nebyla ničím zajímavá. Říkala jsem si, že je určena asi pro mladší čtenáře, ale po prvních padesáti stranách mě kniha začala bavit. Četla jsem pořád dál a dál a nakonec jsem dospěla k tomu názoru, že kniha je pro čtenáře každého věku. Nemohla jsem se od toho odervat. Vzala jsem si ji s sebou dokonce i na dovolenou.
Po přečtení jsem se cítila smutně, ale přesto svěže. Nevím proč, ale kniha ve mně vzbudila pocit jistoty, že i obyčejný člověk může pomoct zachránit svět. Zaútočila na mě velice hezky a já si ji vychutnávala v každém kousku, v každém písmenku. Knížka mě upřímně dostala do úžasné nostalgie na dobu, kdy jsem byla mladší, a ráda bych si ji přečetla znova.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
96%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Percy Jackson - Bitva o labyrint

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 1.2 - Jmenuji se X

8. ledna 2014 v 19:50 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Jmenuji se X
Oficiální název: The Story of X
Autor: A. J. Molloy
Překladatel:
Petra Klůfová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2012
Počet stran:
247


Anotace: Americká studentka historie Alexandra přijede na studijní pobyt do Itálie, kde chce sbírat materiál pro svou diplomovou práci o italských mafiích. V Neapoli se seznámí s pohledným a zajímavým bohatým aristokratem Markem, a s ním poznává krásy i zápory staré Evropy. Jejich lásce však brání Markovo tajemství. Z nevinného románku se stává chvílemi nebezpečné dobrodružství, při kterém musí Alexandra dokázat, co všechno je ochotná pro vztah s Markem obětovat. Musí v sobě najít dost odvahy a nebránit se přitom ani vlastnímu sexuálnímu probuzení, které ji svou intenzitou chvílemi až děsí...

Obsah: Kniha začíná tím, že se mladá studentka Alexandra Backmannová (Ixka - X) vydává na dlouhou cestu z jejího poklidného městečka, do Neapole. Jakmile přijede, tak se s její dlouhodobou kamarádkou Jessikou setkává v kavárně, která se nachází téměř ve středu celého města.

V restauraci si spolu povídají o tom, co se událo za celou dobu, kterou se neviděli, popíjejí víno a z povzdálí obdivují místního miliardáře Marcuse Roscarrika. Jess vykládá Ixce o tom, jak je tento pohledný muž velice záhadný, ale i přes to populární v místních čtvrtích. Ixka se do něj okamžitě zamiluje a snaží se jej potají sledovat.

Po nějaké době obě z děvčat zjišťují, že už je příliš pozdě, a tak se rozhodnout, že zaplatí účet a vydají se domů. Když jim je však donesen účet, který mají děvčata zaplatit, tak se zhrozí. Cena je vyšší než předpokládali a ani jedna z nich nemá dostatečné finanční prostředky pro to, aby mohla zaplatit. Po chvíli se však dozví, že tento účet za ně zaplatil záhadný mladík Marcus Roscarrik.

Jakmile se obě z děvčat dostaví do svého apartmánu, tak si udělají pohodlí, a každá si jde po svých. Alexandra je v Neapoli především kvůli své seminární práci o mafii v Itálií. Potřebuje dostatek prostředků a zdrojů, ale nejraději by byla, kdyby poznala někoho, kdo má s mafií nějaké zápletky a nějakou minulost. V tu chvíli jí dojde, že jí Jessica říkala o tom, že se o Marcu Roscarrikovi tvrdí, že měl jakési styky s mafií, a hned se za ním vydává.

Největším problémem se pro ni stává zaklepání na jeho dveře, protože se před ní tyčí obrovská vila, která nese název po svém vlastníkovi. Otevře jí místní sluha, který ji doprovází za panem Marcusem. Oba se dají do řeči a vše jde naprosto perfektně do té doby, než Marcus Alexandře řekne o tom, že se mu líbí Jess. Se všemi Ixčinými iluzemi je v tu chvíli konec.

"Aha. Dobrá. Je taky Američanka?"
"Ne, Britka." "Myslel jsem si to. Pít
rozhodně umí" Zdvořile se směje.
"Omlouvám se za upřímnost. Doufám,
že jste se neurazila. Tak, co jste
vlastně chtěla vědět o Camoře?"

Vydává se domů naprosto zhrzená, ale své nejlepší kamarádce nejvíce přeje to, aby byla šťastná, a proto jí o všem povypráví. Jessika je velmi udivená, že zrovna ona je jeho typ, ale jak se po krátkém čase prozradí, tak se Marc pouze snažil o to aby X žárlila. Jakmile se ale X dozví o tom, že se mu líbí, tak jí Marc poví o tom, že s ní nemůže být.

Za několik dní, po kterých je Alex naprosto zhrzená, se však vydává na procházku městem, kde ji přepadnou. Partička chlapců z ní servává šaty a je na ni pěkně hrubá, ale právě včas přijíždí Marcův sluha a Alex zachraňuje. Poté se X s Marcem opět setká, a ten jí poví o jistých mysteriích, které musí podstoupit, aby spolu mohli být. X je ze začátku velmi vystrašená a odmítá se s Marcem bavit, ale po návštěvě její maminky, která jí řekne, ať si užívá mládí, se rozhodne, že tato mystéria podstoupí.

Zamumlám něco o "importu exportu"
a "nějakém tom milionu". Máma
ze mě nespouští oči. Vrtím se jak
hloupá trucovitá holčička. Tohle jsem
mohla tušit předem. Všichni, kdo se
trápí kvůli stárnutí, by si měli někam
vyrazit s rodiči.

Postupně se v knize účastní jednotlivých mystérií a pouze s jediným z nich má problém, avšak Marcus je do ní tak moc zamilovaný, že u jednoho z mystérií to nevydrží, a odvede Alex pryč. Poté jim oběma hrozí nebezpečí kvůli porušení řádu mystérii, a oba dva mohou být zabiti italskou mafií. Jak vše nakonec skončí? Zemře Marcus a nechá Alex na světě samotnou?

Recenze: Kniha Jmenuji se X pro mě byla úplně jiným šálkem kávy, než obvykle čtu. Myslela jsem si, že to bude něco na ten způsob, jako byla kniha Padesát odstínů šedi, ale nakonec se mi to jevilo, jako úplně něco jiného.

Na knihu mě odkázal můj kamarád, který říkal, že knihu přečetl prakticky na jeden dech. Když jsem mamince říkala, ať vybere jednu knížku. Nakonec jsme se tedy společně shodly právě na této a já osobně ji musím velice doporučit. Přečetla ji i moje sestřenice, která většinu svého času nečte.

Na mě kniha působila velice zajímavě. Vzhledem k tomu, že se to odehrává v Itálii, tak mě to velice bavilo, protože Itálie je jedním z mých nejoblíbenějších států. V této knize se můžeme dozvědět plno zajímavostí o již zmíněném státě, a zároveň se vžít do děje, protože celkově je dílo pojato velice zajímavě. Celou knížku se vás drží všelijaké emoce a nejste schopni se od knihy odtrhnout. Knihu bych zhodnotila jako jednu z nejlepších, jakou jsem kdy četla.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Jmenuji se X

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 1.1 - Upíří deníky - Temné shledání

3. října 2013 v 18:52 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Upíří deníky - Temné shledání
Oficiální název: Vampire Diaries - Dark Reunion
Autor: L. J. Smith
Překladatel:
Lucie Schürerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran:
271

Anotace: "...snažím se předat poselství na záchranu našeho městečka, ale sama to nedokážu. Má existence je ohrožena, tak hledám pomoc v záhrobí. Dokážu se vykoupit ze spárů věčného temna?"

Obsah: Elenina smrt změnila většinu lidí ve Fell´s Church. Caroline začíná přicházet k rozumu a uvědomuje si, že by bylo velice fajn, kdyby se jejich stará parta, ovšem nyní již bez Eleny, dala zase dohromady. Vzhledem k tomu, že je Caroline velice kreativní, tak jako uvítací párty uspořádá večírek pro Meredith, která slaví narozeniny. Bonnie se ze začátku její nápad nelíbí, ale později ji Caroline přesvědčí. Bonnie má ovšem podmínku a to takovou, že se této párty zúčastní i Vickie Bennettová. Vše je tedy domluveno a na párty se sejde Caroline, Bonnie, Meredith, Vickie a jedna z nejlepších Eleniných kamarádek - Sue.

V den, kdy se všechny slečny sešly, neměla Meredith sebemenší ponětí o této oslavě na její počest, a proto, když společně s Bonnie dorazily na místo, tak byla poněkud překvapená. Celý večer probíhal v přátelském duchu a všechny slečny se postupně odvázaly a tuto párty si užívaly. Stalo se však něco, co celou oslavu naprosto zkazilo. Někdo napadl jednu ze slečen a to Sue. Někdo ji zabil násilným vyhozením z balkonu přímo před očima Vickie. Vše se seběhlo velice rychle a žádné z děvčat nevědělo, co má dělat.

Když se později všechna děvčata vydala domů, tak se zdálo být vše v pořádku. Jen u Bonnie se něco dělo. Když sklopila víčka a uchýlila se ke spánku, tak ve svém snu zřela Elenu, která jí prosila o to, aby zavolala Stefana z toho důvodu, že je celé město v obrovském nebezpečí a navíc stále opakovala slova krev a vlasy. Teprve až po chvíli Bonnie došlo, že je to klíč k tomu, jak přivolat Stefana. Další den se proto vydala Bonnie s Meredith a Mattem na místní hřbitov, na kterém nalezli zbytky Stefanovy krve a pár jeho vlasů.

Pročesávali podlahu holými prsty,
probírali prach a uschlé listí
a různé kousky, které se Bonnie
raději nepokoušela identifikovat.

Po malé chvíli se všichni vrací k Bonni domů a odtud posílají Stefanovi zprávu, aby se okamžitě vydal do města. Nikdo však netuší, že mezi vlasy, které sebrali, byli i vlasy od Damona, který se tedy do města vydává společně se Stefanem. Po příjezdu do města se bratři dovídají o snovém spojení s Elenou a o tom, co se stalo u Caroline doma. Všichni se tedy rozhodují, že každou noc budou u Vickiina domu držet stráž.

V jeden večer Stefan prosí Matta, o to aby jej zavedl do knihovny, ve které by mohl zjistit jakési informace. Ze začátku chtějí všichni vědět, o co jde, ale Stefan jim odporuje, že dokavaď nebude vědět, že je jeho tvrzení pravdivé, tak se nikdo nic nedoví.

Vydávají se tedy s Mattem do knihovny, kde Stefan zjišťuje, že se vše, co si myslel potvrdilo, a proto vymyslí plán, který zní tak, že v den maturity se Bonnie s Meredith pohádají před očima celé školy kvůli toho, že Bonnie nechce jít s Meredith uctít Eleninu památku. Matt mel naopak za úkol zastat se Bonnie, aby celá škola věděla, že Meredith dorazí uctít Eleninu památku sama.

Když ovšem dorazí na hřbitov, vše se vyjasňuje. Čeká tam na ní již Taylor, který se tímto způsobem prozradí. Dokáže tak, že byl ve večer, kdy byla pořádána párty pro Meredith, v domě a byl u toho, když Sue zemřela a taky na sebe prozradí to, že je vlkodlak. V tento okamžik však zasáhl Stefan, který už věděl všechny potřebné informace kromě jedné. Kdo je ten, se kterým Taylor spolupracuje a součastně ten, kdo zabil Sue a je nebezpečím pro celé město.

Meredith v těle ztuhl každičký
sval touhou od něj prchnout.
Byla to instinktivní reakce, které
by nedokázala zabránit, ani
kdyby chtěla.

Začali vyzvídat informace a díky vyhrožování zjistili, jak ten daný vypadá, co všechno dokáže provádět a taky to, že je to upír, a že je Vickie v nebezpečí. Všem to ovšem bylo divné, protože u Vickie doma měl hlídat Damon a ten jim žádnou zprávu o ohrožení neposlal, ale i přes to všechno, se raději vydávají k jejímu domu, kde nešťastně shledávají, že je Vickie po smrti. Vzhledem k tomu, že se Stefan cítí velice zodpovědný za to, že je Vickie mrtvá, tak se pohádá s Damonem a vyhazuje jej z města pryč.

Po všech těchto událostech se všichni vydávají ke Stefanovi do penzionu. Po chvíli však všichni kromě Stefana odcházejí. V zápětí se však zastavuje také Bonnie, která Stefanovi nabídne vejít do snu, ve kterém se může shledat s Elenou. Když se tak stane, tak jsou oba velmi šťastní, ale Elena se obává toho, že ten, který spolupracuje s Taylorem, Stefanovi ublíží. Tak se však nestane. Stefan ve velice brzkém intervale zjišťuje, že je to Klaus - upír, který proměnil Katherine. Ve chvíli, kdy se však tut informaci dovídá, je z tohoto snu vyhnán samotným Klausem a posledními slovy, která zachytí, jsou, ať najde jednu Klausovu oběť a ta mu poví, co Klause zabije. Touto obětí není nikdo jiný než Meredithin dědeček, který jim ač nevědomky tak přeci prozradí, že Klause dokáže zabít pouze Jasanové dřevo.

Dále se vše seběhlo tak náhle a všichni se ocitají na rozlehlém hřbitově, na kterém se má Stefan utkat s Klausem. Vše je velice komplikovaně zapletené do sebe. Klaus má Caroline. Matt, Meredith i Bonnie jsou zde i přes Stefanův zákaz. A také se zde objevuje Damon. Jak to všechno skončí a dopadne?

Recenze: Prvotní dojem z knihy? Byla jsme poněkud zklamná a plná očekávání. Zklamaná z toho, že v tomto díle již neuslyším o Eleně - později jsem však zjistila, že zde má také svou podstatnou roli -, a plná očekávání z toho, o čem tento díl může být.

Ze začátku jsem si myslela, že knihu odložím. Děj mě nijak nepohltil, nezapůsobil na mě a já neměla sebemenší chuť pouštět se do pokračování, ale od poloviny již kniha stála za to a líbila se mi. Smutná pasáž mezi bratry mě docela dojala a já sama bych knihu zhodnotila jako průměr.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
55%

Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří Deníky - Temné shledání
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 1.0 - Upíří deníky - Zášť

3. září 2013 v 18:54 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Upíří deníky - Zášť
Oficiální název: Vampire Diaries - The Fury
Autor: L. J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran: 239

Anotace: "...Děsivá síla plná zášti napadla naše město. Touží všechny zahubit a pít jejich krev. Dokáží se Damon se Stefanem smířit a bojovat bok po boku poti něčemu ještě hrozivějšímu, než jsou oni sami? A dokážu to já?"

Obsah: Třetí díl ságy Upířích deníků začíná tam, kde skončil ten předchozí. Vše začíná na mýtině v lese, kde mezi sebou bojují Stefan a Damon z toho důvodu, že se domnívají, že je Elena právě teď mrtvá. Opak je však pravdou. Před tím, než se cizí Síla pokusila Elenu zabít, tak v sobě měla Elena dostatek krve od obou bratrů na to, aby přežila, a proto se z ní stala půvabná, mladá upírka. To však ani jeden z bratrů Salvatorových netuší.

Když se však Elena zjevuje na malé mýtině a vtrhne přímo do souboje bratrů, tak se ani jeden z nich nestačí divit. Stefan je celý bez sebe, že Elenu opět vidí jenže ona jakožto upírka nemá sebemenší tušení, že před tím než se přeměnila, s ním byla zasnoubena. Vzhledem k okolnostem jako například to, že Damon může využít svých sil daleko více než Stefan z toho důvodu, že saje krev lidí a ne zvířat, se Elena vydává na pomoc právě jemu. Není to proto, že by Stefana nemilovala nýbrž proto, že právě Damon je schopen ji svými silami přivolat.

Skonči to, zaslechlajeho vyčerpaný hlas
ve své mysli. Elena na okamžik zaváhala.
V těch očích bylo něco, co v ní vyvolávalo
vzpomínky. Cosi o měsíčním svitu a sezení
v podkroví... Ale ty vzpomínky byly příliš
neurčité. Nedokázala je zachytit, to úsilí
ji vyčerpávalo a mátlo ji.

Jakmile se boj ukončí, tak je Stefan nesmírně zoufalý. Přišel o Elenu, zavrhl svého bratra a nemá absolutní tušení, co má právě v onu chvíli dělat. Proto si řekne, že ať už je Elena jakákoliv, tak jí bude na blízku. Pomáhá tak Damonovi s dokončením přeměny a Elena tak poprvé okusí lidskou krev. Tuto krev si bere od svého bývalého přítele Matta.

Po několika dnech se však Eleně do rukou dostává její deník, ve kterém píše o své hluboké lásce ke Stefanovi a o tom, jak vše s ním bylo krásné. Dozvídá se mnoho věcí, o kterých do této chvíle neměla jako upírka sebemenší ponětí. Vše se rázem mění. Elena se vrací ke Stefanovi, Damon je opět sám a ve městě se pro Elenu chystá srdcervoucí pohřeb. Ten však nedopadá dobře.

V den ceremoniálu se v kostele sejde téměř celé město, aby uctilo památku mladé středoškolačky Eleny Gilbertové, avšak to ještě nikdo z nich nemá tušení, co se stane. Po krátké chvíli se začnou dít divné věci. Všichni psi z města se totiž dostaví ke kostelu a vypadají, jakoby měli vzteklinu, ale po chvíli všem dochází, že takto se vzteklina neprojevuje.

Dalších pár dní se všechna zvířata včetně psů dávají do karantény, protože některým lidem dochází, že nemocí, kterou měli psi před kostelem, nemusejí mít jen oni. Všechno se rychle mění a město se zase dává do poklidného každodenního života.

Během několika dalších dnů se stává plno věcí. Elena se setkává se svými živými kamarádkami, dokonce se zjevuje své malé sestřičce, která sice nechápe, jak je to možné, ale ve všem, co jí Elena řekne, jí věří a dále se celá skupina, ve které jsou Stefan, Elena, Damon, Bonnie, Matt, Meredith a Alaric Saltzman, dovídá, že ve městě je jakási cizí síla.

Margaret přikývla a začala se jí
klížit víčka. Ale když Elena sklouzla
z postele a začala ji přikrývat, položila
ještě jednu otázku: "Ale copak ty mě
nemáš ráda?"

V den slavnosti má vše vypuknout. Cizí Síla má být zničena, ale podle informací, kterých se jim dostalo, to nemá být bez obětí. Někdo v ten den zemře.

Když celá skupina vstupuje na slavnost, obává se, že někdo z nevinných obyvatel Fell´s Church bude zraněn, a proto se díky magických schopností, které má Bonnie ptají pomocí čar a kouzel na to, kdo je cizí silou. Bonnie je zavede na starý hřbitov do hrobky zakladatelů města Fellových.

Zde se jim dostane nových informací a všichni začínají mít strach. Nikdo nechápe, co přesně se v jejich okolí děje, když v tom na scénu vyskakuje velký bílý vlk, který zaútočí přímo na Damona. Vše se odehraje nesmírně rychle a najednou všichni vědí, že celé město je v nebezpečí.

V příběhu se objevuje Katherine, která má být již 500 let mrtvá, ale není i přes to, že nikdo nechápe, jak to udělala. Elena, Damon a Stefan si vyslechnou, čeho všeho byla Katherine za celou dobu schopna a v konečné fázi si ona sama vezme s sebou do hrobu jednu oběť.

Recenze: S tímto dílem jsem byla daleko více spokojena než s předešlými dvěma. Byla zde akce, do které jsem se mohla vcítit a bavilo mě snažit se vžít do role Eleny a cítit to, jak se cítí ona samotná. Někdy to bylo velice zdrcující, ale jindy jsem se v její postavě viděla doslova do písmene.

Celkově na mě tato kniha velice zapůsobila. Uvědomila jsem si při ní, že jsou i horší věci než jen problémy se začleněním do kolektivu a podobné maličkosti oproti smrti. Více méně jsem díky této knize pochopila, že je nejdůležitější užívat si života.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENI:
78%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří Deníky - Zášť

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.9 - Padesát odstínů šedi

4. srpna 2013 v 17:04 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Padesát odstínů šedi
Oficiální název: Fifty shades od Grey
Autor: E. L. James
Překladatel: Zdenka Lišková
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2012
Počet stran: 620
Anotace: Padesát odstínů šedé je první díl erotické trilogie, kterou napsala E. L. James a zaujala tak čtenáře po celém světě. Studentka literatury Anastasia Steel má za úkol zpracovat rozhovor s úspěšným a bohatým podnikatelem Christianem Greyem. Na domluvenou schůzku přijde muž, který Anastasii neuvěřitelně přitahuje. Je okouzlující, krásný, neuvěřitelně chytrý, svůdný a hrozivý. Nezkušená a nevinná dívka poprvé zažívá pocit, že nějakého muže chce. Z jedné strany ji odrazuje jeho záhadná rezervovaná osobnost a z druhé strany se mu strašně touží přiblížit. Starší a zkušený Christian není schopen odolat klidné kráse, důvtipu a nezávislému duchu mladé dívky. Ať chce nebo ne, musí si přiznat - touží po ní, chce ji...ale za svých vlastních podmínek. Anastasia je šokovaná i vzrušená Christianovými nezvyklými erotickými chutěmi. Váhá, ale není schopná mu odolat. Vášnivý živočišný vztah odkrývá jejich tajemství i temné sexuální touhy.
Obsah: Celý příběh začíná tehdy, když se mladá Anastasia Steeleová, studentka literatury, vydává udělat rozhovor s mladým a pohledným podnikatelem Christianem Greyem, místo své kamarádky Kate, která je členkou redakce školního časopisu a právě v den, kdy se má s Christianem sejít a udělat s ním rozhovor, je nemocná.
Když Ana přijíždí do společnosti Christiana Greye, tak ještě netuší, co ji čeká. Po malém bloudění celým tímto obrovským domem je konečně uvedena do kanceláře samotného Chritstiana Greye, o kterém neví prakticky vůbec nic, protože jí její kamarádka nic nestihla říct.
Vchází do kanceláře, do které ji vyprovází mladý, krásný muž, kterému může být kolem 26 let. Teprve po malé chvíli Ana zjišťuje, že tento muž je onen slavný podnikatel Christan Grey. Bohužel je na Aně znát jistá nervozita z tohoto muže, a proto hned při vstupu zakopne a upadne.
Zatlačím do dveří, a jak do nich
vcházím, klopýtnu. Zakopávám
o svou vlastní nohu a řítím se
do kanceláře hlavou napřed.
Po dlouhém nastavování diktafonu se Ana konečně usazuje naproti Christiana a začíná mu pokládat otázky, které jí sepsala její kamarádka Kate. Vzhledem k okolnostem jako je ta, že se Ana nepodívala ani na jednu z těchto otázek, se po některých vyřknutých cítí poněkud trapně.
Když celý jejich rozhovor skončí tak Ana vypíná diktafon, dává si jej do své tašky a za doprovodu Christiana, který jí mimo jiné nabízí práci, se vydává zpět ke svému autu, kterým poté míří domů, aby mohla své kamarádce předat onu nahrávku z celého jednání.
Kate je celá šťástná z toho, že Ana vše perfektně zvládla a zachovala chladnou hlavu. Okamžitě se rozhoduje a jde psát článek do školních novin. Když si celou nahrávku poslechne a článek zpracuje, tak si jde na malý moment popovídat s Anou o tom, jak moc to mezi ní a Christianem Greyem jiskřilo. Ana ze začátku vše popírá, ale po chvíli přizná, že se jí Christian líbí. Kate se raduje, protože právě tento podnikatel je první mužem, do kterého je Ana poblázněná.
Po několika dnech si ovšem Ana začíná uvědomovat, že už nemusí Christiana nikdy spatřit a proto se snaží na něj velice rychle zapomenout. Problémem je však to, že Ana v Christianovi vzbudila touhu poznání, a proto se téměř ihned setkávají znovu, když Christian zavítá do obchodu, ve kterém Ana pracuje.
Netrvá to moc dlouho a Christian se s Anou začíná sbližovat a seznamovat. Vše je v naprostém pořádku až do té doby, než si Ana chce s Christianem začít něco více. Pan Grey je zásadně proti, protože považuje za důležité, aby se Ana dozvěděla, kdo ve skutečnosti je.
"Ty jsi panna?" vydechne.
Kývnu, rudá jako rajče. zavírá
oči a vypadá, jako by počítal
do desíti. Když je znovu otevře,
probodne mě zlostným pohledem.
"A proč jsi mi to, do prdele,
neřekla?" procedí mezi zuby.
Vzhledem k tomu, že Ana je velice nedočkavá slečna, tak se za pár dní s Christianem opět shledává a on ji bere k sobě domů, aby jí mohl představit svůj byt a vše, co se týče jejich rádoby vztahu. Ana je ze začátku zděšená z toho, co si pro ni Christian připravil, ale i přes všechny jeho speciální podmínky po několika dnech souhlasí, protože se Christian snaží přizpůsobit i jí.
Vše jde hladce, ale později se vše hroutí. Ana očekává od vztahu něco více než Christian, protože tomu jde jen a pouze o sex. Ana už přestává být s tímto stereotypem vztahu spokojená, nebaví ji neustále jen sex a pouta, proto se rozhoduje dát Christianovi na dobro sbohem. Jak vše dopadne?

Recenze: Pravdou je, že jsou to již asi 3 dny, co projíždím různé stránky, na kterých se naházejí recenze na tuto knihu. Četla jsem spoustu negativních názorů a docela mě to udivilo, protože můj názor je jasný. Tato kniha je naprosto úžasná.
Já knihu přečetla prakticky na jeden dech. Vše v ní mi připadalo tak reálné a skutečné. Jevilo se mi to, jako část dnešní doby, jako jakási podoba dnešního světa, ve kterém nejsou jen hezcí muži a lehké slečny, které ančí na ulicích , ale také slečny, které si umějí zachovat svou úctu a nesmyslně sobečtí a egoističtí muži, kteří nedají na nikoho jiného.
Tuto knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům, kteří si chtěji přečíst něco i z červené knihovny než starším, kteří mají věci jako je sex již za sebou. Nejsem právě zastánce tohoto žánru knih, ale tato kniha mě doopravdy oslovila a ačkoliv to dělám nerada tak jí dávám jasné hodnocení.
HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Padesát odstínů šedi

Recenze 0.8 - Upíří deníky - Souboj

21. července 2013 v 22:33 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Upíří deníky - Souboj
Oficiální název: The Vampire Diaries - The Struggle
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2009
Počet stran: 232
Anotace: "...Co je ještě nebezpečnější než být zamilovaná do upíra? Když mě milují upíři dva. Stefan nevzdává boj s žízní po krvi a Damon se snaží získat mé srdce. Musím zachránit nesmrtelného ctitele a tím ohrozím svou smrtelnost.. Jak dopadne tenhle souboj?"
Obsah: Začátek knihy se odehrává tam, kde vše skončilo. Elena se nachází na hřbitově, na němž se snaží přivolat Stefanova bratra, protože s ním potřebuje probrat několik věcí. Damon však na její volání ze začátku nereaguje, ale po chvíli se objevuje Eleně přímo za zády.

Jejich rozhovor začíná Eleninými slovy, jež jsou směřovány k Damonovi. Nesmírně se bojí o Stefana, a proto se její první otázkou stává věta, kde je Stefan. Damon se snaží Elenu zmást, a proto jí začíná vyprávět o tom, jaké by to bylo, kdyby žili společný život a mohli společně zůstat až navěky. Nabízí jí sňatek, ve kterém by pospolu žili oba dva jako upíři a nemuseli by se ničeho obávat. Po Elenině odmítnutí se však Damon naštve a rozhoduje se, že jí řekne lež a to tu, že je Stefan mrtvý a ať se jej nesnaží najít. Elena po těchto slovech pociťuje strach, nejistotu a jistý šok, ale nevěří mu a rozhoduje se, že Stefana najde klidně i sama.

"Jo, a ještě jedna věc," vrátil se Damonův
hlas. "Předtím ses ptala na mého bratra.
Neobtěžuj se ho hledat, Eleno. Včera
v noci jsem ho zabil."

Když se jí již pár dní nedaří Stefana nikde najít, rozhoduje se požádat svou kamarádku Bonnie o to, jestli by nějak nemohla Stefana vypátrat pomocí svých čarodějnických schopností. Bonnie je v šoku, protože do nedávné doby jí Elena tvrdila, že na žádná kouzla nevěří. Když už si je tedy Bonnie jistá, že jí Elena věří, tak se jí snaží pomoci. Všechny tři kamarádky společně s Mattem zjišťují, že se Stefan nachází v nedaleké studni, kde jej Damon drží uvězněného.

Po několika minutách Stefana nalézají ve studni, do které Damon naházel sporýš, který upírům ubližuje. Stefan se nachází na pokraji smrti, a proto až s pomocí jejích přátel, jej vytáhnou ven, tak mu Elena poskytuje svou krev.

Když ovšem jednoho krásného dne přichází Elena domů od Stefana, kde se s ním tajně zasnoubila, tak se nestačí divit. U jídelního stolu sedí její strýc s tetou, její malá sestra, kamarádka Bonnie a Damon. Všichni poklidně večeří, ale najednou se stane něco velice zvláštního. Skrze Bonnie najednou začne vycházet velice divný hlas, který Eleně určí smrt. Všichni jsou v šoku a Damon je nucen okamžitě odejít z jejich domu.

"Budeme jenom tři." Elena se musela
otočit k tetě a právě když se dívala
do její tváře, uslyšela hlas.
"Smrt."

Uběhne pár krásných dní, až najednou nastává Den zakladatelů, kterého se Elena velice obává, protože jí její bývalá nejlepší kamarádka ukradla osobní deník, ve kterém měla napsány věci, které usvědčovali Stefana z toho, že je vinen z vraždy několika lidí. Nikdo však kromě Eleny, Stefana a jejích kamarádek nevěří, že Stefan je nevinný.

Nastává onen osudný okamžik, kdy má Caroline předčítat z Elenina deníku důkazy, kterým by každý věřil, jenže Damon osobně se postará o to, aby Caroline ztrapnil, a proto jí podstrčí její vlastní deník. Caroline odbíhá se slzami v očích z pódia a všichni jsou zmatení.

Když se později Elena setkává s Damonem, tak z prostého díky vypukne obrovská hádka mezi ní, Damonem, jejím strýcem a tetou. Elena je naprosto zoufalá a rozčilená všem sděluje, že se se Stefanem budou brát. Prchá opět hledat Stefana, který není nikde k nalezení. Než se k němu ovšem dostane, tak Damon zařídí, aby vypukla obrovská sněhová bouře a tak ji málem zabije. Jak vše dopadne? Kdo bude naživu?

Recenze: Tento díl upířích deníků mě oslovil o malinko více než první. Měla jsem totiž již malý zkreslený obrázek o tom, jaká kniha bude, a co se v ní bude dít. I přes to, že jsem se u knihy chvílemi poněkud nudila, protože mi přišla až příliš jednoduše napsaná, tak pasáže, ve kterých byly akce a napětí byly již o mnohem lepší.

Vzhledem k tomu, že já sama sleduji televizní seriál Upíří deníky, tak je možné, že jsem se v knize poněkud zklamala. Netvrdím, že je kniha špatně napsána, ale seriál je celkově lépe provedený a já od knihy očekávala doopravdy malinko více. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
60%

Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří deníky - Souboj

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.7 - Upíří deníky - Probuzení

13. července 2013 v 23:31 | Denisa Vargová - 16 let
Název: Upíří deníky - Probuzení
Oficiální název: Vampire Diaries - Awakening
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schunerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2009
Počet stran: 247


Anotace: "...všichni kluci po mně touží, ale já chci jen Stefana. Je krásný, tajemný a do nedávna mě ignoroval a vyhýbal se mi... Asi už vím proč. Má totiž děsivé tajemství, které znám jen já..."

Obsah: Příběh se odehrává v malé vesnici Fell´s Church. Lidé zde žijí zcela normální a každodenní život až do doby, než do vesnice přijíždí velice pohledný, sympatický a přitažlivý mladík Stefan Salvatore. Od té doby se zde dějí velice divné věci, které nikdo nedokáže vysvětlit jediným rozumným způsobem.

Prošel těsně kolem. Bez jediného
pohledu. Nedokázala si vzpomenout,
před jak dlouhou dobou nějaký
kluk tohle udělal naposledy.

Vše začíná ve chvíli, kdy se mladá a krásná Elena Gilbertová, dívka, po které touží každý kluk ve škole až na Stefana, vydává na hřbitov uctít památku svých rodičů, kteří zahynuli při nehodě. Vypráví jim všelijaké možné poznatky a novinky, když v tom k ní přiletí veliký, černý havran a okolo ní se z čista jasna vytvoří mlha. Elena začíná panikařit, ale najednou k ní přicházejí její dvě nejlepší kamarádky Bonnie a Meredith. Dávají se do řeči, ale po chvíli dívky díky Bonnie zjišťují, že je něco v nepořádku a dávají se proto na úprk.

Další den zjišťují, že onoho večera byl na hřbitově zabit nějaký starý muž. Nikdo ovšem neví, co se to děje za podivné věci. Za pár dní se ve Fell´s Church koná ples, na který jdou všechna tři děvčata. Když Elena spatří Stefana s jinou slečnou, zatajuje se jí dech a přestává rozumně myslet.

Vydává se s partou opilých studentů na místní hřbitov. Je pozdní noc a vše se zdá tmavé a strašidelné. Po několika chvílích, kdy se Elena a její tři kamarádi nacházejí u starého hrobu předka jednoho člena z jejich party Tylera, tak se Elena vyděsí, protože se jí zdá, že se hrob lehce otevřel. Nikdo ji však nebere vážně.

Uslyšela zaskřípání kamene
a ucítila, že se víko pod její
levou rukou najednou pohnulo.
Ujíždělo jí a ona ztrácela
rovnováhu.

Dva členové této party se znenadání vydávají pryč a Elena zde zůstává s Tylerem, který si myslí, že může mít vše, co si poručí, ale když začíná mít choutky na Elenu samotnou, tak se mu to nedaří hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je ten, že Elena o Tylera nestojí a druhým, že se zde objevuje Stefan Salvatore, který Tylera od Eleny odhazuje, ovšem nevědomky mu přitom ublíží.

V tu noc se Elena se Stefanem dají dohromady, ale když přicházejí ruku v ruce do Elenina domu, všichni na ně zírají, kde jsou tak dlouho, protože policie právě vyšetřuje, co se onen večer na hřbitově přihodilo. Jedna dívka ze čtveřice, která na hřbitově byla, se totiž téměř zbláznila. Několik dní se tato záhada vyšetřuje, ale nikdo nemůže přijít na jediný způsob vyřešení.

Za několik dní se trojice děvčat rozhodne, že začnou s přípravami na oslavy Halloweenu. Ten večer se Elena setkává s krásným a hlavně neznámým mužem, kterému se málem poddá, ale zabrání jí v tom obrovská láska ke Stefanovi. Po všech těchto událostek se chystá samotný Halloween. Na něm to ovšem nedopadá příliš dobře, protože přímo na scéně je zabit pan učitel dějepisu.

Všichni si myslí, že viníkem je Stefan, ale Elena odmítá souhlasit. Vydává se jej hledat a vyslechne si celý příběh o tom, co všechno se Stefanovi v minulosti stalo. Jaká je pravda? A co se vlastně děje?

Recenze: Knihu jsem četla zhruba dva celé týdny. Ze začátku mě vůbec nebavila a bála jsem se toho, že to nedočtu, ale později se vše začalo vyvíjet a nabralo to ten správný směr. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům, protože já osobně jsem se u knihy trošku nudila. Neříkám, že se kniha nedala dočíst až do konce, ale byly zde pasáže, které bych úplně vynechala.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
50%
Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří deníky - Probuzení

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.6 - Hunger Games - Síla vzdoru

8. května 2013 v 16:54 | Denisa Vargová - 15 let
Název: Hunger games - Síla vzdoru
Oficiální název: The Hunger games mockingjay
Autor: Suzanne Collinsová
Překladatel: Zdík Dušek
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011
Počet stran: 342

Obsah: Katniss, jako hlavní hrdinka knihy, míří po dalším ročníku her do kraje, který jí je zcela neznámý. 13. kraj pro ni v této knize znamená nový domov, přátelé a hlavně nový způsob života. Katniss zde musí přijmout svou roli reprodrozda, který je v dané chvíli hlavním symbolem války, která je namířená proti samotnému Kapitolu.


Po 75. Hladových hrách se Peeta dostává do obrovského nebezpečí, ve kterém jej drží sám Kapitol. Katniss se snaží Peetovi pomoci, ale většina týmu 13. kraje, jí pomáhá jen proto, aby se později stala reprodrozdem. Katniss si ovšem stanoví jakási pravidla a ačkoliv prezidentka 13. kraje z nich není právě nadšena, tak je přijímá z důvodu, aby se dostala k moci.

Během celé knihy se Katniss vydává do okolních krajů, ve kterých se bojuje. Jsou zde davy raněných osob, ale to ostatní neodrazuje od toho, aby stále bojovali za svobodu. Ač bezhlavě, tak v plném nasazení se Katniss dostává do bojů, ve kterých ani být nemusela. Kameramani ji natáčejí v akci a později se z vydařených záběrů vytváří proklamy, které jsou později násilně vysílány v přímém přenosu Kapitolských zpráv.


Vypuká šílená válka plná zmatku, utrpení a bombardování. Některé z hlavních postav utrpí vážná zranění jak už psychické, tak fyzické. Jede se na válečnou akci do Kapitolu, kde dochází k nejdůležitějším bojům a to mezi hlavními postavami. Na konec ne každý, koho jsme potkávali každou chvíli zůstane naživu.

"Už jsem skoro u barikády, když mě
nejspíš konečně zaslechla, protože
se ke mně na poslední chvíli otáčí
a její rty vyslovují mé jméno. A tehdy
explodují zbylé padáčky."

Posledních pár stran je věnováno budoucnosti. Všemu co se stalo po několika letech od hrozivé války, a jak žilo několik postav, které nebyly zabity tehdy, kdy se panovníci násilně snažili dobýt trůn.

Recenze: Třetí, a tudíž poslední, díl této trilogie zakončuje celý děj naprosto jinak. První dva díly byly převážně o milencích stíhaných osudem, ale tato část je o kruté válce, o lidech, kterým nezáleží na životě, a také o smrti. Už to není jen souboj v aréně, kde zahyne pár lidí. Zde umírají davy.

Zde se jedná o válku plnou bolesti a utrpení, o nehynoucí lásku, která se snaží překonat vše, co se jí postaví do cesty. Jde zde také o sobeckost, ubohost a odpornou nelidskost. Kniha je perfektně napsaná a vytkla bych jí asi jen to, že je v některých pasážích až příliš brutální.

Musím uznat, že u této knihy se mi oči zalyli slzami asi 3 krát. Je to neskutečně napsáno a nelze se od toho odtrhnout. Obdivuji spisovatelku za to, jak zvládla vymyslet něco nového a neudělala trilogií na stejný princip jako je sága Stmívání. Kniha má můj velký obdiv a ráda se do ní začtu znova.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
95%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Obrázky - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hunger Games - Síla vzdoru

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.5 - Hunger Games - Vražedná pomsta

5. dubna 2013 v 14:00 | Denisa Vargová - 15 let
Název: Hunger games - Vražedná pomsta
Oficiální název: The Hunger Games Catching Fire
Autor: Suzanne Collinsová
Překladatel: Zdík Dušek
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran: 335

Obsah knihy: Hladové hry dopadly pro dvanáctý kraj na výbornou a většina lidí si myslí, že věčné utrpení je pro méně vyspělé kraje minulostí. Ovšem opak je pravdou. Katnissin trik s bobulemi na konci Hladových her s sebou nese jisté následky a jedním z nich je také vzpoura Kapitolu proti krajům a mnoho povstání.

Po návratů Peety a Katniss z Hladových her, se jejich životy proměnily od základů a nyní žijí v přepychu ve vesnici vítězů ve dvanáctém kraji i se svými rodinami. Oba si musejí řádně zvykat a Katniss je z celé situace nervózní, protože už nikdy nebude nic jako předtím. Nemůže si dovolit už ani obstárávat potravu své rodině, protože mají všeho jídla a podobných věcí dostatek. Při životě ji drží pouze pomyšlení na to, že může stále lovit zvěřinu alespoň pro rodinu jejího kamaráda Hurikána, který na lov teď nemá moc času, protože pracuje v dole téměř 12 hodin denně.


Při jednom z příchodů do jejich nového domu, se Katniss téměř zastaví srdce. Spatřuje zde řadu mírotvorců, kteří na ni čekaji a posílají ji do kumbálu, kde se shledává s prezidentem Snowem. Ten jí stanovuje jisté podmínky pro to, aby nemusel zabíjet její přátelé ani rodinu. Katniss musí po jejím triku s bobulemi přesvědčit celý Panem o tom, že tento trik byl z čisté lásky a neměl být záměrem pro vyvolání vzpoury. Bod zlomu nastává, když se na turné vítězů po všech krajích, dostává Peeta s Katniss do Kapitolu a prezident Snow Katniss jasně naznačuje, že jej nepřesvědčila.

"V sedmdesátém pátém ročníku her,
jako připomínka povstalcům, že
ani ti nejsilnější z nich nemohou
přemoci Kapitol, budou vybráni splátci
z existujících řad vítězů."

Mezi všemi těmito událostmi se ke Katniss dostávají informace o existenci třináctého kraje, který má být již několik desítek let vyhlazen, ale některé údaje vypovídají o tom, že stále přetvrvává v troskách, které zde zůstali. A v konečné fázi prezident Snow vyhlašuje 75. Hladové hry, kterých se musí zúčastnit lidé, kteří v Hladových hrách již jednou byli viděni. Katniss zavaluje panika a má jasný cíl. Udržet Peetu naživu.


Před celým začátkem her jde vše podle plánu až do té doby, než vyjíždí Katniss do arény a přímo před jejíma očima zabíjejí jejího vizážistu Cinnu. Patrně nechápe co se to právě děje a proč byl zabit. V průběhu her se dostává do spojenectví s několika lidmi a později se stává jejch kamarády.

"Peeto!" křičím. Třesu s ním
silněji, a dokonce ho i pleskám
přes tvář, jenže k ničemu to
není. Selhalo mu srdce. Zbyla
z něj jen prázdná schránka.

V aréně nastávají chvíle, které Katniss neumí vysvětlit, jsou zde z nenádání zabíjení její spojenci a jediné čemu rozumí je její stálý cíl, zachránit Peetu. Ovšem nechápe, proč se o totéž snaží i její spojenci. Vše se ovšem vysvětlí velice rychle a Katniss se dostává do třináctého kraje za svou rodinou.

Recenze: Kniha je postavena na základech pro třetí díl a proto vás nutí hned začíst číst Hladové hry - Sílu vzdoru. Během celého děje se třesete z toho, co se stane a jak vše vlastně dopadne a když už se zdá, že vše bude, jak má být, tak nastane zlom a jde se do akce.

Neskutečně napsaná je část v aréně, u které jsem mi i upadla slza z oka. Všechno se točí kolem milenců stíhaných osudem a celé knize dává kouzlo její rozmanitost. To, jak se zde k sobě lidé chovají, co se zde všechno děje a jak to probíhá je neuvěřitelné. Neskutečné scény o plánech spojenců v aréně a to všechno dává knize šmrnc a jakýsi šarm.

Od knihy jsem se prakticky nemohla odtrhnout a i když mi trvalo ji přečíst o malinko déle než první díl, tak jsem ji měla během několika bezesných nocí přečtenou. Zatáhne vás do děje natolik, že od ni nebude moc spustit oči a stále budete číst dále mezi řádky.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
99%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Obrázky - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hunger Games - Vražedná pomsta

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.4 - Rok 2140 - Deklarace smrti

11. března 2013 v 10:12 | Denisa Vargová - 15 let
Název: Rok 2140 - Deklarace smrti
Oficiální název: The Declaration
Autor: Gemma Malley
Překladatelka: Milena Hordinová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2007
Počet stran: 255
Obsah knihy: Deklarace smrti je tvrdým zákonem, který když se poruší, tak jsou za něj tvrdé tresty - vězení a později může dojít také ke smrti. Každý má právo na názor na tuto deklaraci a ne každý ji musí podepsat. Ovšem ten, kdo tak učiní a Deklaraci podepíše, tak nesmí mít žádné právo na více, než jedno dítě proto, aby nedošlo k přelidnění, když dotyčné/mu, který Deklaraci podepsal, dají léky na dlouhověkost.

Jedním z dětí, které se narodilo jako druhé i přes zákaz, je mladá Přebytečná Anna která v sobě drží nenávist k rodičům, kteří porušili Deklaraci a pořídili si ji i přes to, že měli léky na dlouhověkost. Mladá Anna ke svým rodičům nechová již žádné city a snaží se být užitečná pro okolní svět v domě, kde žijí všichni Přebyteční - v Grange Hallu.

Po několika letech v tomto ústavu zde zařadí chlapce jménem Petr, který se Anně snaží vysvětlit, že ji její rodiče milují, a že na ni čekají venku - daleko od Grange Hallu. Anna k Petrovi prvně chová jistou nenávist, ovšem později již začíná zjišťovat, že má Petr pravdu.

Celá vyděšená se zvolna otočila, aby
spatřila svého pronásledovatele.
Nemohla spát. Potřebovala sklenici
vody. Nic z toho nebylo přípustné,
ale bylo to mnohem menší provinění
než pravda.

Pár dní se domlouvají na plánu o útěku a nakonec jej také uskuteční, ovšem to nebude tak lehké. Cestu jim komplikují Chytači, kteří mají za úkol všechny uprchlé a nebo nenalezené Přebytečné odevzdat v Grange Hallu, kde o ně bude postaráno a také malá Sheila, teoretická kamarádka od Anny, která je nesmírně mazaná.

Nakonec se Anna se svými rodiči přeci jen shledá i přes všechny překážky a je velice vděčná Petrovi za to, že pro ni přišel a učinil ji šťastnou. Jak to všechno dopadne si jistě můžete přečíst sami.

Recenze: Kniha mi ze začátku přišla poněkud nudná a těžká na pochopení, ale postupem překonávajících stránek jsem se zorientovala a zhruba v polovině knihy mě to již bavilo. Dle mého názoru je kniha určena spíše mladším dětem a proto mě asi také neoslnila tak, jako některé mé vrstevníky, nebo děti mladší generace.

Knihu bych doporučila tedy předevšm dětem v rozmezí 12 - 15 let a upozornila bych je na to, aby knihu četli jen tehdy, když na to mají myšlenky, protože pokavaď nebudou na začátku zorientovaní, budou celou knihu muset číst znova.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
60%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Citace - Rok 2140 - Dekklarace smrti

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat

Recenze 0.3 - Hunger Games - Aréna smrti

6. února 2013 v 12:01 | Denisa Vargová - 15 let
Název: Hunger Games - Aréna smrti
Oficiální název: The hunger games
Autor: Suzanne Collinsová
Překladatel: Zdík Dušek
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran: 328


Obsah knihy: Kniha pojednává o každoročních slavnostech, které se odehrávají v troskách bývalé Severní Ameriky - v zemi Panem, ve které se nachází hlavní město Kapitol a dalších 12 okolních krajů. Město Kapitol, na které byl před dlouhou dobou spáchán atentát, se těmito takzvanými Hladovými hrami snaží dokázat, že je hrozbou pro všechny okolní kraje. Do těchto her musí být přihlášeno 24 dětí od 12 do 18 let - z každého kraje se musí zúčastnit chlapec a dívka.

Dvanáctý kraj musí Kapitolu dovážet uhlí, protože je právě na těžbu zaměřen. V Den sklizně do dvanáctého kraje přijíždí Cetkie Trinketová, která má vyhlásit dívku a chlapce, kteří se budou muset zúčastnit již 74. hladových her. Ve vyspělejších krajích, které se nacházejí v blízkosti Kapitolu, jsou děti k příchodu do arény trénovány celý život, ale v kraji, jako je právě dvanáctý, jsou lidé rádi, že nezemřou na hlad.

Smrt hladem není ve Dvanáctém
kraji nic výjimečného. Kdo neviděl
její oběti? Staré lidi, kteří nemohou
pracovat. Děti z rodin, kde je
příliš mnoho hladových krků.

Před několika lety nastal výbuch v jednom z mnoha dolů a zahynulo plno pracujících mužů včetně tatínka Prim a Katniss a manžela jejich maminky - paní Everdeenové, která hrozně dlouhou dobu nemohla unést jeho smrt, a proto se hlavou rodiny musela stát sama Katniss už v jejích 11 letech. Chodila lovit do lesů, kde byl zákaz vstupu a později úlovkem živila celou rodinu. Časem se v lesích seznámila s chlapcem jménem Hurikán, a ten se stal později jejím nejlepším přítelem, se kterým si dělila úlovky.Když se po proslovu Cetkie a shlédnutí filmu o útoku na Kapitol dozvídají lidé jméno děvčete, které se má vydat na dlouhý boj na život a na smrt do arény, téměř všem běhá mráz po zádech. Děvčetem je teprve dvanáctiletá Prim Everdeenová, mladší sestra Katniss Everdeenové, která se hned po vyřknutí jména Prim, hlásí jako dobrovolnice. Vylosovaným chlapcem se stává pekařův syn Peeta Melark.


Po příjezdu do hlavního města Kapitolu se jednotliví soutěžící připravují na dlouhé a těžké dny v aréně. Jejich soukromí vizážisté je upravují téměř k nepoznání a oblékají je do neodolatelných kostýmů, ve kterých později vystupují v televizní show a jsou s nimi natáčeny rozhovory. Čekají je nekonečně dlouhé dny a mrazivé noci, které musejí překonat a na konci se musí stát jen jeden z nich vítězem hladových her, který si do konce svého života bude žít v blahobytu. Ovšem nastanou zde změny pravidel a vše se rázem mění. A kdo vlastně vyhraje celé hladové hry?


Recenze: Ze začátku na mě knížka působila, jako malý úryvek z druhé nebo první světové války. Někteří lidé neměli co jíst a umírali na hlad, jiní zase zahynuli v dolech a jiná vrstva si zase žila v přepychu a blahobytu. Chvílemi jsem u knihy musela přemýšlet nad tím, jestli existuje možnost toho, že by se někdy v budoucnu právě toto dělo znova - že by se toto stalo opět skutečností a většina lidí by kvůli tomu propadla k panice.

Já sama jsem přečetla knihu téměř na jeden dech. zabralo mi pouhé tři dny, než jsem vyjekla nadšením, že si ji musím přčíst ještě jednou. Chvíli poté jsem se musela kouknout také na film, abych viděla, jak krásně to zpracovali tvůrci. Kniha mě zaujala více a všem ji vřele doporučuji. Je velmi krásně napsaná a vznik této knihy se může stát skutečností.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Obrázky - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hunger games - Aréna smrti

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.2 - Žena v černém

24. prosince 2012 v 10:00 | Denisa Vargová - 15 let

Název: Žena v černém
Oficiální název: The women in black
Autor: Susan Hillová
Překladatel: Jan Kozák
Nakladatelství: Metafora, s.r.o.
Rok vydání: 2012
Počet stran: 143


Obsah knihy: Příběh začíná v domě londýnského právníka Arthura Kippse, který večeří se svou rodinou. V mžiku se téma jejich hovoru změní na duchařské historky, ovšem Arthur Kipps není právě zastáncem těchto příběhů nahánějících hrůzu. Proč?

Pan Arthur Kipps se setkává se svým nadřízeným, který mu sděluje, že se musí dostavit do malé vesničky, která nese název Crythin Gifford. Měl by zde jet vyřešit záhadu teď již zesnulé paní Drablow. Proč zemřela? Za jaké příčiny?
Po rušné cestě do této malebné vesničky se zde setkává s mnoha podivnými lidmi. Nejdříve je to právník Jerome, který na případu také kdysi pracoval, a proto se s Arthurem sblíží a nakonec společně vyrážejí na pohřeb této ne moc známé ženy. Jakmile dorazí na místo, jsou velice zaskočeni tím, že jsou na pohřbu téměř sami. Po zahájení obřadu si Kipps všimne sedící dámy, která je celá v černém, ale pořádně jí nevidí do tváře. Přestane se jí zaobírat, ale jakmile se ukončí obřad, tak ji vidí znovu venku u školy plné dětí. Zmíní se panu Jeromovi, ale tomu se jen udělá zle a dělá, jako by nic neslyšel.

Po kratším pobytu ve městě se Arthur Kipps vydává do Domu u Úhořího močálu, kde dle všech informací, paní Drablow bydlela. Pobyt v tomto domě mu umožní získat dokumenty paní Drablow a tak se zabývat záhadou její smrti. Z jeho dumání a sepisování jej ovšem vyruší strašidelné zvuky, které jej doprovází po celý pobyt v domě.Po několikáté návštěvě domu už ovšem Arthur Kipps padá do bezvědomí ze všech těchto nečekaných situací a probouzí jej až světlo baterky, kterou mu do očí svítí jeho přítel z vlaku Samuel Daily. Samuel pana Kippse odváží k sobě domů, kde se Arthur dozvídá mnoho zajímavých věcí jako například, že když kdokoliv v jakoukoliv hodinu uvidí ženu v černém, tak zemře jedno dítě. Arthur je z toho velice rozrušený, a proto jej pohltí nemoc. Je nucen v Crythin Giffordu zůstat po dalších 12 dní.

Stellu vyzvedli z bryčky.
Tělo měla úplně rozbité,
polámané končetiny i vaz,
ačkoli byla stále při vědomí.

Po uběhnutí necelých dvou týdnů si pro Arthura přijíždí jeho přítelkyně, se kterou odjíždějí zpět do Londýna, kde se rozhodnou, že se vezmou. Uběhne svatba, proběhne také narození dítěte a po roce se Stella, Arthur Kipps a jejich malý syn vydávají na jistou akci. Jak to tam všechno dopadne a co se stane?Recenze: Knížka je docela krátká, a proto se poměrně dobře čte. Do děje se nejde zamotat a celkově je vše přehledně napsáno. Začátek knihy není ničím zajímavý, a proto se některým čtenářům nemusí kniha hned líbit tak, jako mě. Ovšem po přelouskání první poloviny se vám ježí chlupy na zádech a občas se vám může také zatajit dech.

Kniha se může chvílemi zdát trošku obtížněji napsaná, ale pokud jste vášnivým čtenářem, jistě se přes obtížnější slova přenesete a dostanete se přímo do děje knihy. Od knihy jsem očekávala, že bude sepsána podobně jako film, ovšem její děj mě příjemně překvapil a zjistila jsem, že je o jakési pasáže chudší. Byla jsem za to docela ráda, protože kdyby byly popsány některé děje z filmu v knize, tak bych tu knihu strachem asi nedočetla. Celkově je kniha moc skvělá a těším se, až si ji za pár měsíců budu moci přečíst znovu.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%

Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Žena v černém

Recenze 0.1 - Rozbřesk

9. listopadu 2012 v 13:10 | Denisa Vargová - 15 let
Název: Rozbřesk
Oficiální název: Breaking Dawn
Autor: Stephenie Mayerová
Překladatelka: Markéta Demlová
Nakladatelství: EGMONT ČR, s.r.o.
Rok vydání: 2008
Počet stran: 756

Obsah knihy:
Poslední kniha celé tetralogie ságy Twilight (Stmívání), se nazývá Rozbřesk. Strhující konec ságy s nečekaně novým začátkem, to je právě to, co se v této knize odehraje.

Začátek celého děje se zdá být poněkud irelevantní, ovšem začíná velkolepou svatbou Belly Swanové a Edwarda Cullena, kteří záhy odjíždějí na líbánky na malý ostrov kousek od Ria de Janeira, který se nazývá Esme. Zde spolu Edward s Bellou zažijí svou první noc, plnou vášnivých polibků a nekontrolovaného sexu, který se stane Edwardovou noční můrou. Ve vztahu upíra a člověka je prakticky nemožné mít spolu pohlavní styk, ale hlavním postavám této knihy se to povede a Bella otěhotní. To ovšem pro zamilovanou dvojici znamená odjezd z krásných líbánek domů do Forks.

"Nemyslím, že by šlo o otravu jídlem," dodala jsem.
Neodpovídal. Skoro se proměnil v sochu.
"Ty sny," zamumlala jsem si pro sebe plochým hlasem.
"Tolik jem spala. Pláč. Všechno to jídlo. Ach. Ach. Ach."
Edwardův pohled se zdál skleněný, jako by mě neviděl.
Reflexivně, skoro nechtěně, jsem si rukou zakryla břicho.
"Ach!" vykvikla jsem znovu.

Malé dítě se v Bellině těle poměrně rychle rozvíjí a začíná jí značně ubližovat. Láme jí žebra a také jí způsobuje další vážná zranění. Bella je pevně rozhodnuta, že si chce své dítě ponechat, ale smečka vlkodlaků považuje toto rozhodnutí za nepřípustné. Postupem času rodina Cullenových společně s vlkodlakem Jacobem, který stojí na straně Belly a od své smečky se odtrhne, zjistí, po čem dítě prahne a jsou donuceni začít Belle podávat lidskou krev jako každodenní nápoj. Pár týdnů se Belle daří přežívat na úkor lidské krve, ovšem dítě díky výživě rychleji roste a dojde ke zlomení Beliiny páteře. Bella je okamžitě napojena na přístroje a celá rodina je nucena zapojit své síly k zachránění jak dítěte, tak Belly. Edwardův úkol je nejtěžší, protože musí být schopen proměnit Bellu v upírku a právě tomu se chtěl po celou dobu jejich vztahu vyhnout. Po narození malého dítěte a po probuzení Belly se všichni dozvídají, jaké má malé dítě, malá Renesmee, schopnosti.

Po zotavení Belly přijdou obavy a domem zavládne hrůza. Do lesů ve Forks se vydává královský rod Volturiů, který je přesvědčen, že někdo malou upírku přeměnil až po narození. Začíná tvrdý boj, na který je potřeba dostatek času, ale Belle a její malé upírské dcerce se nakonec podaří královský rod přesvědčit a vše nakonec dobře dopadne.

Recenze:
Kniha sama o sobě je poměrně dlouhá, a proto si myslím, že většinu čtenářů může odradit, ale děj sám o sobě je velice napínavý, romantický a plný nečekaných pasáží. Jakmile začnete číst, tak se vám kniha může zdát poněkud nudná, ale pokud se dostanete za prvních sto stran knihy, tak její "nudnost" jistojistě pomine a její napínavý obsah vás dostane do děje.

Sama si myslím, že kniha je velice krásně napsána, ale raději se, jako většina lidí podívám na film. Velice obdivuji autorku, která s upírskými ději začala a tím pokynula ostatním autorům k napsání dalších upírských ság, jako jsou například Upíří deníky. Podobnost těchto dějů pozná každý sám, takže když si přečtete jednu knihu z 90 ti %, víte, o čem jsou také ostatní upírské knihy.

Ze ságy Twilight jsem četla všechny knihy a právě tento řadím mezi nejlepší z nich. Napínavé fráze mě naprosto vtáhly do děje a knihu řadím téměř na vrcholek svého imaginárního zhodnocení knih.

HVĚZDIČKOVÉ HODNCENÍ:

PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
90%

Zdroje:
Obálka knihy a ostatní obrázky k textu: http://google.cz
Citace: Kniha Rozbřesk
 
 

Reklama