Únor 2014

Recenze 1.3 - Percy Jackson - Bitva o Labyrint

18. února 2014 v 14:30 | Denisa Vargová - 16 let |  Knihy
Název: Percy Jackson - Bitva o labyrint
Oficiální název: Percy Jackson 4 The Battle od the labyrinth
Autor: Rick Riordan
Překladatel:
Dana Chodilová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011
Počet stran:
383Anotace: Jmenuji se Percy Jackson... Je mi skoro 15. Svět kolem se zdá být čím dál nebezpečnější. Tábor polokrevných už není, co býval. Luke s Kronovou armádou se snaží dostat za jeho hranice. Vydáváme se do prastarého Daidalova labyrintu. Jdeš do toho s námi? Musím tě ale varovat. Důmyslné podzemní bludiště může člověka dovést kamkoli. Zmást, dohnat k šílenství a zahubit...

Obsah: Celý příběh se na samotném počátku odehrává v rodném městečku Percyho Jacksona a to v Manhattanu. Percy zde žije se svou matkou a jejím přítelem. Jeho otčím pracuje na místní škole, a protože Percyho již z několika škol vyloučili, tak se pokusí, aby na této škole mohl studovat. Vše vypadá nadějně do té doby, než dojde k pohromě, která je opět způsobena kvůli Percymu. K této pohromě dochází ve chvíli, kdy Percyho v jeho nové škole najdou dvě nestvůry. On sám je z nich pěkně vystrašený, ale na pomoc mu přichází jedna z jeho kamarádek, která se jmenuje Rachel. Percy to nevydrží a jednu z nestvůr probodne za pomocí své kamarádky právě ve chvíli, kdy do učebny, kde se vše odehrává, vejde jeho otčím se skupinkou zájemců o studium na této škole.

Když se Percy vydává na úprk ze školy, ve které teď způsobil obrovské nesnáze, tak se v Manhattonu potkává se svou polokrevnou kamarádkou Annabeth, které oznámí, že se musí okamžitě vrátit společně do tábora polokrevných. Hned jakmile společně dorazí, tak oznámí vedoucímu celého tábora - Cheirónovi - že se blíží válka, a že se na ni musí připravit. Vše je totiž způsobeno bývalým přítelem Annabeth a Percyho - Lukem. Tento chlapec se totiž stal vůdcem Kronovy armády a rozhodl se, že Krona přivede zpět k životu a zničí společně s ním tábor polokrevných.

Vešel jsem do amfiteátru a málem se
mi zastavilo srdce. Uprostřed arény,
zády ke mně se rozvaloval ten největší
pekelný pes, jakého jsem kdy viděl.

Většina polokrevných z tábora je zděšena. Nikdo nemá sebemenší tušení, co s nimi bude a každý se beznadějně snaží najít pomoc. Nakonec se však Annabeth rozhodne, že se vydá do labyrintu. Percy, jakožto její velmi dobrý přítel, se vydává s ní. Jejich dalšími dvěma spojenci na této výpravě se stávají, Tyson, což je bratr od Percyho a je to kyklop, a Grover, což je satyr, který beznadějně hledá boha Pana.

Všichni čtyři se tedy společně vydávají do již zmíněného labyrintu, kde zažívají rozličná dobrodružství. Setkají se s nestvůrou Kampe, naleznou starého vynálezce a stvořitele labyrintu Daidala, také jednoho z nejstarších storukých a především najdou jejich dávného přítele Luka.

Nakonec jsou však Tyson s Groverem nuceni celou skupinku opustit, protože Grover potřebuje najít boha Pana, jenž jako jediný může zachránit jeho pátračskou licenci. Všechno se však zvrtne. Tyson s Groverem jsou pryč a Annabeth s Percym dojdou k jednomu s bohů, který od nich potřebuje pomoc. Vydávají se tedy vypomoci právě tomuto bohu a jejich smůlou se stane, že se opět rozdělí. Annabeth se ocitá sama a Percy také.

Utrhla ze zahrady květinu - výhonek stříbrného
měsíčního krajkoví. Se svítáním jeho záře bledla.
Svítání je dobrá doba na rozhodování, říkal
Héfaistos. Kalypsó mi tu květinu zastrčila do
kapsy trička.

Vše vypadá naprosto skvěle. Percy se však čirou náhodou dostane do obrovských nesnází. Jeho schopností je, že přitahuje snad všechny možné nestvůry, a proto ani v tomto případě se nestane výjimka. Percy se tyto nestvůry snaží zahnat svou mocí, kterou zdědil po otci - manipulaci s vodou. Nakonec se mu to povede, ale ocitá se na ostrově, kde se jeho výprava naprosto změní. Po části příběhu, který je odehráván právě na tomto ostrovu, se Percy opět ocitá v jeho táboře, kde jej všichni oplakávají a myslí si, že je mrtvý. Opak je však pravdou. Percy dorazí právě v tu chvíli, kdy se koná obřad na jeho počest.

Nakonec se tedy do labyrintu Percy s Annabeth opět vrací, ale tentokrát jsou s sebou nuceni přibrat Percyho kamarádku Rachel. Všechno se pěkně zamotá a každý je ze všeho pěkně zmatený. Příběh je ukončen závěrečnou bitvou, která ne pro všechny dopadne úplně nejlépe. Pokud potřebujete obsáhlejší rozbor díla, tak si tuto knížku přečtěte.


Recenze: Knihu jsem si objednala z toho důvodu, že když mi bylo asi třináct let, tak jsem některou knihu ze série Percyho Jacksona četla, a pamatuji si, že jsem tehdy byla z knihy unešená a chtěla jsem si půjčit novou. Proto jsem si chtěla oživit tu krásnou vzpomínku a objednala jsem si právě tuto knihu.

Zprvu začátku pro mě knížka nebyla ničím zajímavá. Říkala jsem si, že je určena asi pro mladší čtenáře, ale po prvních padesáti stranách mě kniha začala bavit. Četla jsem pořád dál a dál a nakonec jsem dospěla k tomu názoru, že kniha je pro čtenáře každého věku. Nemohla jsem se od toho odervat. Vzala jsem si ji s sebou dokonce i na dovolenou.
Po přečtení jsem se cítila smutně, ale přesto svěže. Nevím proč, ale kniha ve mně vzbudila pocit jistoty, že i obyčejný člověk může pomoct zachránit svět. Zaútočila na mě velice hezky a já si ji vychutnávala v každém kousku, v každém písmenku. Knížka mě upřímně dostala do úžasné nostalgie na dobu, kdy jsem byla mladší, a ráda bych si ji přečetla znova.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
96%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Percy Jackson - Bitva o labyrint

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.