Říjen 2013

Recenze 1.1 - Upíří deníky - Temné shledání

3. října 2013 v 18:52 | Denisa Vargová - 16 let |  Knihy
Název: Upíří deníky - Temné shledání
Oficiální název: Vampire Diaries - Dark Reunion
Autor: L. J. Smith
Překladatel:
Lucie Schürerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran:
271

Anotace: "...snažím se předat poselství na záchranu našeho městečka, ale sama to nedokážu. Má existence je ohrožena, tak hledám pomoc v záhrobí. Dokážu se vykoupit ze spárů věčného temna?"

Obsah: Elenina smrt změnila většinu lidí ve Fell´s Church. Caroline začíná přicházet k rozumu a uvědomuje si, že by bylo velice fajn, kdyby se jejich stará parta, ovšem nyní již bez Eleny, dala zase dohromady. Vzhledem k tomu, že je Caroline velice kreativní, tak jako uvítací párty uspořádá večírek pro Meredith, která slaví narozeniny. Bonnie se ze začátku její nápad nelíbí, ale později ji Caroline přesvědčí. Bonnie má ovšem podmínku a to takovou, že se této párty zúčastní i Vickie Bennettová. Vše je tedy domluveno a na párty se sejde Caroline, Bonnie, Meredith, Vickie a jedna z nejlepších Eleniných kamarádek - Sue.

V den, kdy se všechny slečny sešly, neměla Meredith sebemenší ponětí o této oslavě na její počest, a proto, když společně s Bonnie dorazily na místo, tak byla poněkud překvapená. Celý večer probíhal v přátelském duchu a všechny slečny se postupně odvázaly a tuto párty si užívaly. Stalo se však něco, co celou oslavu naprosto zkazilo. Někdo napadl jednu ze slečen a to Sue. Někdo ji zabil násilným vyhozením z balkonu přímo před očima Vickie. Vše se seběhlo velice rychle a žádné z děvčat nevědělo, co má dělat.

Když se později všechna děvčata vydala domů, tak se zdálo být vše v pořádku. Jen u Bonnie se něco dělo. Když sklopila víčka a uchýlila se ke spánku, tak ve svém snu zřela Elenu, která jí prosila o to, aby zavolala Stefana z toho důvodu, že je celé město v obrovském nebezpečí a navíc stále opakovala slova krev a vlasy. Teprve až po chvíli Bonnie došlo, že je to klíč k tomu, jak přivolat Stefana. Další den se proto vydala Bonnie s Meredith a Mattem na místní hřbitov, na kterém nalezli zbytky Stefanovy krve a pár jeho vlasů.

Pročesávali podlahu holými prsty,
probírali prach a uschlé listí
a různé kousky, které se Bonnie
raději nepokoušela identifikovat.

Po malé chvíli se všichni vrací k Bonni domů a odtud posílají Stefanovi zprávu, aby se okamžitě vydal do města. Nikdo však netuší, že mezi vlasy, které sebrali, byli i vlasy od Damona, který se tedy do města vydává společně se Stefanem. Po příjezdu do města se bratři dovídají o snovém spojení s Elenou a o tom, co se stalo u Caroline doma. Všichni se tedy rozhodují, že každou noc budou u Vickiina domu držet stráž.

V jeden večer Stefan prosí Matta, o to aby jej zavedl do knihovny, ve které by mohl zjistit jakési informace. Ze začátku chtějí všichni vědět, o co jde, ale Stefan jim odporuje, že dokavaď nebude vědět, že je jeho tvrzení pravdivé, tak se nikdo nic nedoví.

Vydávají se tedy s Mattem do knihovny, kde Stefan zjišťuje, že se vše, co si myslel potvrdilo, a proto vymyslí plán, který zní tak, že v den maturity se Bonnie s Meredith pohádají před očima celé školy kvůli toho, že Bonnie nechce jít s Meredith uctít Eleninu památku. Matt mel naopak za úkol zastat se Bonnie, aby celá škola věděla, že Meredith dorazí uctít Eleninu památku sama.

Když ovšem dorazí na hřbitov, vše se vyjasňuje. Čeká tam na ní již Taylor, který se tímto způsobem prozradí. Dokáže tak, že byl ve večer, kdy byla pořádána párty pro Meredith, v domě a byl u toho, když Sue zemřela a taky na sebe prozradí to, že je vlkodlak. V tento okamžik však zasáhl Stefan, který už věděl všechny potřebné informace kromě jedné. Kdo je ten, se kterým Taylor spolupracuje a součastně ten, kdo zabil Sue a je nebezpečím pro celé město.

Meredith v těle ztuhl každičký
sval touhou od něj prchnout.
Byla to instinktivní reakce, které
by nedokázala zabránit, ani
kdyby chtěla.

Začali vyzvídat informace a díky vyhrožování zjistili, jak ten daný vypadá, co všechno dokáže provádět a taky to, že je to upír, a že je Vickie v nebezpečí. Všem to ovšem bylo divné, protože u Vickie doma měl hlídat Damon a ten jim žádnou zprávu o ohrožení neposlal, ale i přes to všechno, se raději vydávají k jejímu domu, kde nešťastně shledávají, že je Vickie po smrti. Vzhledem k tomu, že se Stefan cítí velice zodpovědný za to, že je Vickie mrtvá, tak se pohádá s Damonem a vyhazuje jej z města pryč.

Po všech těchto událostech se všichni vydávají ke Stefanovi do penzionu. Po chvíli však všichni kromě Stefana odcházejí. V zápětí se však zastavuje také Bonnie, která Stefanovi nabídne vejít do snu, ve kterém se může shledat s Elenou. Když se tak stane, tak jsou oba velmi šťastní, ale Elena se obává toho, že ten, který spolupracuje s Taylorem, Stefanovi ublíží. Tak se však nestane. Stefan ve velice brzkém intervale zjišťuje, že je to Klaus - upír, který proměnil Katherine. Ve chvíli, kdy se však tut informaci dovídá, je z tohoto snu vyhnán samotným Klausem a posledními slovy, která zachytí, jsou, ať najde jednu Klausovu oběť a ta mu poví, co Klause zabije. Touto obětí není nikdo jiný než Meredithin dědeček, který jim ač nevědomky tak přeci prozradí, že Klause dokáže zabít pouze Jasanové dřevo.

Dále se vše seběhlo tak náhle a všichni se ocitají na rozlehlém hřbitově, na kterém se má Stefan utkat s Klausem. Vše je velice komplikovaně zapletené do sebe. Klaus má Caroline. Matt, Meredith i Bonnie jsou zde i přes Stefanův zákaz. A také se zde objevuje Damon. Jak to všechno skončí a dopadne?

Recenze: Prvotní dojem z knihy? Byla jsme poněkud zklamná a plná očekávání. Zklamaná z toho, že v tomto díle již neuslyším o Eleně - později jsem však zjistila, že zde má také svou podstatnou roli -, a plná očekávání z toho, o čem tento díl může být.

Ze začátku jsem si myslela, že knihu odložím. Děj mě nijak nepohltil, nezapůsobil na mě a já neměla sebemenší chuť pouštět se do pokračování, ale od poloviny již kniha stála za to a líbila se mi. Smutná pasáž mezi bratry mě docela dojala a já sama bych knihu zhodnotila jako průměr.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
55%

Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří Deníky - Temné shledání
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.