Srpen 2013

Recenze 0.9 - Padesát odstínů šedi

4. srpna 2013 v 17:04 | Denisa Vargová - 16 let |  Knihy
Název: Padesát odstínů šedi
Oficiální název: Fifty shades od Grey
Autor: E. L. James
Překladatel: Zdenka Lišková
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2012
Počet stran: 620
Anotace: Padesát odstínů šedé je první díl erotické trilogie, kterou napsala E. L. James a zaujala tak čtenáře po celém světě. Studentka literatury Anastasia Steel má za úkol zpracovat rozhovor s úspěšným a bohatým podnikatelem Christianem Greyem. Na domluvenou schůzku přijde muž, který Anastasii neuvěřitelně přitahuje. Je okouzlující, krásný, neuvěřitelně chytrý, svůdný a hrozivý. Nezkušená a nevinná dívka poprvé zažívá pocit, že nějakého muže chce. Z jedné strany ji odrazuje jeho záhadná rezervovaná osobnost a z druhé strany se mu strašně touží přiblížit. Starší a zkušený Christian není schopen odolat klidné kráse, důvtipu a nezávislému duchu mladé dívky. Ať chce nebo ne, musí si přiznat - touží po ní, chce ji...ale za svých vlastních podmínek. Anastasia je šokovaná i vzrušená Christianovými nezvyklými erotickými chutěmi. Váhá, ale není schopná mu odolat. Vášnivý živočišný vztah odkrývá jejich tajemství i temné sexuální touhy.
Obsah: Celý příběh začíná tehdy, když se mladá Anastasia Steeleová, studentka literatury, vydává udělat rozhovor s mladým a pohledným podnikatelem Christianem Greyem, místo své kamarádky Kate, která je členkou redakce školního časopisu a právě v den, kdy se má s Christianem sejít a udělat s ním rozhovor, je nemocná.
Když Ana přijíždí do společnosti Christiana Greye, tak ještě netuší, co ji čeká. Po malém bloudění celým tímto obrovským domem je konečně uvedena do kanceláře samotného Chritstiana Greye, o kterém neví prakticky vůbec nic, protože jí její kamarádka nic nestihla říct.
Vchází do kanceláře, do které ji vyprovází mladý, krásný muž, kterému může být kolem 26 let. Teprve po malé chvíli Ana zjišťuje, že tento muž je onen slavný podnikatel Christan Grey. Bohužel je na Aně znát jistá nervozita z tohoto muže, a proto hned při vstupu zakopne a upadne.
Zatlačím do dveří, a jak do nich
vcházím, klopýtnu. Zakopávám
o svou vlastní nohu a řítím se
do kanceláře hlavou napřed.
Po dlouhém nastavování diktafonu se Ana konečně usazuje naproti Christiana a začíná mu pokládat otázky, které jí sepsala její kamarádka Kate. Vzhledem k okolnostem jako je ta, že se Ana nepodívala ani na jednu z těchto otázek, se po některých vyřknutých cítí poněkud trapně.
Když celý jejich rozhovor skončí tak Ana vypíná diktafon, dává si jej do své tašky a za doprovodu Christiana, který jí mimo jiné nabízí práci, se vydává zpět ke svému autu, kterým poté míří domů, aby mohla své kamarádce předat onu nahrávku z celého jednání.
Kate je celá šťástná z toho, že Ana vše perfektně zvládla a zachovala chladnou hlavu. Okamžitě se rozhoduje a jde psát článek do školních novin. Když si celou nahrávku poslechne a článek zpracuje, tak si jde na malý moment popovídat s Anou o tom, jak moc to mezi ní a Christianem Greyem jiskřilo. Ana ze začátku vše popírá, ale po chvíli přizná, že se jí Christian líbí. Kate se raduje, protože právě tento podnikatel je první mužem, do kterého je Ana poblázněná.
Po několika dnech si ovšem Ana začíná uvědomovat, že už nemusí Christiana nikdy spatřit a proto se snaží na něj velice rychle zapomenout. Problémem je však to, že Ana v Christianovi vzbudila touhu poznání, a proto se téměř ihned setkávají znovu, když Christian zavítá do obchodu, ve kterém Ana pracuje.
Netrvá to moc dlouho a Christian se s Anou začíná sbližovat a seznamovat. Vše je v naprostém pořádku až do té doby, než si Ana chce s Christianem začít něco více. Pan Grey je zásadně proti, protože považuje za důležité, aby se Ana dozvěděla, kdo ve skutečnosti je.
"Ty jsi panna?" vydechne.
Kývnu, rudá jako rajče. zavírá
oči a vypadá, jako by počítal
do desíti. Když je znovu otevře,
probodne mě zlostným pohledem.
"A proč jsi mi to, do prdele,
neřekla?" procedí mezi zuby.
Vzhledem k tomu, že Ana je velice nedočkavá slečna, tak se za pár dní s Christianem opět shledává a on ji bere k sobě domů, aby jí mohl představit svůj byt a vše, co se týče jejich rádoby vztahu. Ana je ze začátku zděšená z toho, co si pro ni Christian připravil, ale i přes všechny jeho speciální podmínky po několika dnech souhlasí, protože se Christian snaží přizpůsobit i jí.
Vše jde hladce, ale později se vše hroutí. Ana očekává od vztahu něco více než Christian, protože tomu jde jen a pouze o sex. Ana už přestává být s tímto stereotypem vztahu spokojená, nebaví ji neustále jen sex a pouta, proto se rozhoduje dát Christianovi na dobro sbohem. Jak vše dopadne?

Recenze: Pravdou je, že jsou to již asi 3 dny, co projíždím různé stránky, na kterých se naházejí recenze na tuto knihu. Četla jsem spoustu negativních názorů a docela mě to udivilo, protože můj názor je jasný. Tato kniha je naprosto úžasná.
Já knihu přečetla prakticky na jeden dech. Vše v ní mi připadalo tak reálné a skutečné. Jevilo se mi to, jako část dnešní doby, jako jakási podoba dnešního světa, ve kterém nejsou jen hezcí muži a lehké slečny, které ančí na ulicích , ale také slečny, které si umějí zachovat svou úctu a nesmyslně sobečtí a egoističtí muži, kteří nedají na nikoho jiného.
Tuto knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům, kteří si chtěji přečíst něco i z červené knihovny než starším, kteří mají věci jako je sex již za sebou. Nejsem právě zastánce tohoto žánru knih, ale tato kniha mě doopravdy oslovila a ačkoliv to dělám nerada tak jí dávám jasné hodnocení.
HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%
Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Padesát odstínů šedi