Červenec 2013

Recenze 0.8 - Upíří deníky - Souboj

21. července 2013 v 22:33 | Denisa Vargová - 16 let |  Knihy
Název: Upíří deníky - Souboj
Oficiální název: The Vampire Diaries - The Struggle
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schürerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2009
Počet stran: 232
Anotace: "...Co je ještě nebezpečnější než být zamilovaná do upíra? Když mě milují upíři dva. Stefan nevzdává boj s žízní po krvi a Damon se snaží získat mé srdce. Musím zachránit nesmrtelného ctitele a tím ohrozím svou smrtelnost.. Jak dopadne tenhle souboj?"
Obsah: Začátek knihy se odehrává tam, kde vše skončilo. Elena se nachází na hřbitově, na němž se snaží přivolat Stefanova bratra, protože s ním potřebuje probrat několik věcí. Damon však na její volání ze začátku nereaguje, ale po chvíli se objevuje Eleně přímo za zády.

Jejich rozhovor začíná Eleninými slovy, jež jsou směřovány k Damonovi. Nesmírně se bojí o Stefana, a proto se její první otázkou stává věta, kde je Stefan. Damon se snaží Elenu zmást, a proto jí začíná vyprávět o tom, jaké by to bylo, kdyby žili společný život a mohli společně zůstat až navěky. Nabízí jí sňatek, ve kterém by pospolu žili oba dva jako upíři a nemuseli by se ničeho obávat. Po Elenině odmítnutí se však Damon naštve a rozhoduje se, že jí řekne lež a to tu, že je Stefan mrtvý a ať se jej nesnaží najít. Elena po těchto slovech pociťuje strach, nejistotu a jistý šok, ale nevěří mu a rozhoduje se, že Stefana najde klidně i sama.

"Jo, a ještě jedna věc," vrátil se Damonův
hlas. "Předtím ses ptala na mého bratra.
Neobtěžuj se ho hledat, Eleno. Včera
v noci jsem ho zabil."

Když se jí již pár dní nedaří Stefana nikde najít, rozhoduje se požádat svou kamarádku Bonnie o to, jestli by nějak nemohla Stefana vypátrat pomocí svých čarodějnických schopností. Bonnie je v šoku, protože do nedávné doby jí Elena tvrdila, že na žádná kouzla nevěří. Když už si je tedy Bonnie jistá, že jí Elena věří, tak se jí snaží pomoci. Všechny tři kamarádky společně s Mattem zjišťují, že se Stefan nachází v nedaleké studni, kde jej Damon drží uvězněného.

Po několika minutách Stefana nalézají ve studni, do které Damon naházel sporýš, který upírům ubližuje. Stefan se nachází na pokraji smrti, a proto až s pomocí jejích přátel, jej vytáhnou ven, tak mu Elena poskytuje svou krev.

Když ovšem jednoho krásného dne přichází Elena domů od Stefana, kde se s ním tajně zasnoubila, tak se nestačí divit. U jídelního stolu sedí její strýc s tetou, její malá sestra, kamarádka Bonnie a Damon. Všichni poklidně večeří, ale najednou se stane něco velice zvláštního. Skrze Bonnie najednou začne vycházet velice divný hlas, který Eleně určí smrt. Všichni jsou v šoku a Damon je nucen okamžitě odejít z jejich domu.

"Budeme jenom tři." Elena se musela
otočit k tetě a právě když se dívala
do její tváře, uslyšela hlas.
"Smrt."

Uběhne pár krásných dní, až najednou nastává Den zakladatelů, kterého se Elena velice obává, protože jí její bývalá nejlepší kamarádka ukradla osobní deník, ve kterém měla napsány věci, které usvědčovali Stefana z toho, že je vinen z vraždy několika lidí. Nikdo však kromě Eleny, Stefana a jejích kamarádek nevěří, že Stefan je nevinný.

Nastává onen osudný okamžik, kdy má Caroline předčítat z Elenina deníku důkazy, kterým by každý věřil, jenže Damon osobně se postará o to, aby Caroline ztrapnil, a proto jí podstrčí její vlastní deník. Caroline odbíhá se slzami v očích z pódia a všichni jsou zmatení.

Když se později Elena setkává s Damonem, tak z prostého díky vypukne obrovská hádka mezi ní, Damonem, jejím strýcem a tetou. Elena je naprosto zoufalá a rozčilená všem sděluje, že se se Stefanem budou brát. Prchá opět hledat Stefana, který není nikde k nalezení. Než se k němu ovšem dostane, tak Damon zařídí, aby vypukla obrovská sněhová bouře a tak ji málem zabije. Jak vše dopadne? Kdo bude naživu?

Recenze: Tento díl upířích deníků mě oslovil o malinko více než první. Měla jsem totiž již malý zkreslený obrázek o tom, jaká kniha bude, a co se v ní bude dít. I přes to, že jsem se u knihy chvílemi poněkud nudila, protože mi přišla až příliš jednoduše napsaná, tak pasáže, ve kterých byly akce a napětí byly již o mnohem lepší.

Vzhledem k tomu, že já sama sleduji televizní seriál Upíří deníky, tak je možné, že jsem se v knize poněkud zklamala. Netvrdím, že je kniha špatně napsána, ale seriál je celkově lépe provedený a já od knihy očekávala doopravdy malinko více. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
60%

Zdroje:
Obálka knihy: google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří deníky - Souboj

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.

Recenze 0.7 - Upíří deníky - Probuzení

13. července 2013 v 23:31 | Denisa Vargová - 16 let |  Knihy
Název: Upíří deníky - Probuzení
Oficiální název: Vampire Diaries - Awakening
Autor: L.J. Smith
Překladatel: Lucie Schunerová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2009
Počet stran: 247


Anotace: "...všichni kluci po mně touží, ale já chci jen Stefana. Je krásný, tajemný a do nedávna mě ignoroval a vyhýbal se mi... Asi už vím proč. Má totiž děsivé tajemství, které znám jen já..."

Obsah: Příběh se odehrává v malé vesnici Fell´s Church. Lidé zde žijí zcela normální a každodenní život až do doby, než do vesnice přijíždí velice pohledný, sympatický a přitažlivý mladík Stefan Salvatore. Od té doby se zde dějí velice divné věci, které nikdo nedokáže vysvětlit jediným rozumným způsobem.

Prošel těsně kolem. Bez jediného
pohledu. Nedokázala si vzpomenout,
před jak dlouhou dobou nějaký
kluk tohle udělal naposledy.

Vše začíná ve chvíli, kdy se mladá a krásná Elena Gilbertová, dívka, po které touží každý kluk ve škole až na Stefana, vydává na hřbitov uctít památku svých rodičů, kteří zahynuli při nehodě. Vypráví jim všelijaké možné poznatky a novinky, když v tom k ní přiletí veliký, černý havran a okolo ní se z čista jasna vytvoří mlha. Elena začíná panikařit, ale najednou k ní přicházejí její dvě nejlepší kamarádky Bonnie a Meredith. Dávají se do řeči, ale po chvíli dívky díky Bonnie zjišťují, že je něco v nepořádku a dávají se proto na úprk.

Další den zjišťují, že onoho večera byl na hřbitově zabit nějaký starý muž. Nikdo ovšem neví, co se to děje za podivné věci. Za pár dní se ve Fell´s Church koná ples, na který jdou všechna tři děvčata. Když Elena spatří Stefana s jinou slečnou, zatajuje se jí dech a přestává rozumně myslet.

Vydává se s partou opilých studentů na místní hřbitov. Je pozdní noc a vše se zdá tmavé a strašidelné. Po několika chvílích, kdy se Elena a její tři kamarádi nacházejí u starého hrobu předka jednoho člena z jejich party Tylera, tak se Elena vyděsí, protože se jí zdá, že se hrob lehce otevřel. Nikdo ji však nebere vážně.

Uslyšela zaskřípání kamene
a ucítila, že se víko pod její
levou rukou najednou pohnulo.
Ujíždělo jí a ona ztrácela
rovnováhu.

Dva členové této party se znenadání vydávají pryč a Elena zde zůstává s Tylerem, který si myslí, že může mít vše, co si poručí, ale když začíná mít choutky na Elenu samotnou, tak se mu to nedaří hned ze dvou důvodů. Prvním z nich je ten, že Elena o Tylera nestojí a druhým, že se zde objevuje Stefan Salvatore, který Tylera od Eleny odhazuje, ovšem nevědomky mu přitom ublíží.

V tu noc se Elena se Stefanem dají dohromady, ale když přicházejí ruku v ruce do Elenina domu, všichni na ně zírají, kde jsou tak dlouho, protože policie právě vyšetřuje, co se onen večer na hřbitově přihodilo. Jedna dívka ze čtveřice, která na hřbitově byla, se totiž téměř zbláznila. Několik dní se tato záhada vyšetřuje, ale nikdo nemůže přijít na jediný způsob vyřešení.

Za několik dní se trojice děvčat rozhodne, že začnou s přípravami na oslavy Halloweenu. Ten večer se Elena setkává s krásným a hlavně neznámým mužem, kterému se málem poddá, ale zabrání jí v tom obrovská láska ke Stefanovi. Po všech těchto událostek se chystá samotný Halloween. Na něm to ovšem nedopadá příliš dobře, protože přímo na scéně je zabit pan učitel dějepisu.

Všichni si myslí, že viníkem je Stefan, ale Elena odmítá souhlasit. Vydává se jej hledat a vyslechne si celý příběh o tom, co všechno se Stefanovi v minulosti stalo. Jaká je pravda? A co se vlastně děje?

Recenze: Knihu jsem četla zhruba dva celé týdny. Ze začátku mě vůbec nebavila a bála jsem se toho, že to nedočtu, ale později se vše začalo vyvíjet a nabralo to ten správný směr. Knihu bych doporučila spíše mladším čtenářům, protože já osobně jsem se u knihy trošku nudila. Neříkám, že se kniha nedala dočíst až do konce, ale byly zde pasáže, které bych úplně vynechala.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
50%
Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Upíří deníky - Probuzení

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.