Květen 2013

Recenze 0.6 - Hunger Games - Síla vzdoru

8. května 2013 v 16:54 | Denisa Vargová - 15 let |  Knihy
Název: Hunger games - Síla vzdoru
Oficiální název: The Hunger games mockingjay
Autor: Suzanne Collinsová
Překladatel: Zdík Dušek
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011
Počet stran: 342

Obsah: Katniss, jako hlavní hrdinka knihy, míří po dalším ročníku her do kraje, který jí je zcela neznámý. 13. kraj pro ni v této knize znamená nový domov, přátelé a hlavně nový způsob života. Katniss zde musí přijmout svou roli reprodrozda, který je v dané chvíli hlavním symbolem války, která je namířená proti samotnému Kapitolu.


Po 75. Hladových hrách se Peeta dostává do obrovského nebezpečí, ve kterém jej drží sám Kapitol. Katniss se snaží Peetovi pomoci, ale většina týmu 13. kraje, jí pomáhá jen proto, aby se později stala reprodrozdem. Katniss si ovšem stanoví jakási pravidla a ačkoliv prezidentka 13. kraje z nich není právě nadšena, tak je přijímá z důvodu, aby se dostala k moci.

Během celé knihy se Katniss vydává do okolních krajů, ve kterých se bojuje. Jsou zde davy raněných osob, ale to ostatní neodrazuje od toho, aby stále bojovali za svobodu. Ač bezhlavě, tak v plném nasazení se Katniss dostává do bojů, ve kterých ani být nemusela. Kameramani ji natáčejí v akci a později se z vydařených záběrů vytváří proklamy, které jsou později násilně vysílány v přímém přenosu Kapitolských zpráv.


Vypuká šílená válka plná zmatku, utrpení a bombardování. Některé z hlavních postav utrpí vážná zranění jak už psychické, tak fyzické. Jede se na válečnou akci do Kapitolu, kde dochází k nejdůležitějším bojům a to mezi hlavními postavami. Na konec ne každý, koho jsme potkávali každou chvíli zůstane naživu.

"Už jsem skoro u barikády, když mě
nejspíš konečně zaslechla, protože
se ke mně na poslední chvíli otáčí
a její rty vyslovují mé jméno. A tehdy
explodují zbylé padáčky."

Posledních pár stran je věnováno budoucnosti. Všemu co se stalo po několika letech od hrozivé války, a jak žilo několik postav, které nebyly zabity tehdy, kdy se panovníci násilně snažili dobýt trůn.

Recenze: Třetí, a tudíž poslední, díl této trilogie zakončuje celý děj naprosto jinak. První dva díly byly převážně o milencích stíhaných osudem, ale tato část je o kruté válce, o lidech, kterým nezáleží na životě, a také o smrti. Už to není jen souboj v aréně, kde zahyne pár lidí. Zde umírají davy.

Zde se jedná o válku plnou bolesti a utrpení, o nehynoucí lásku, která se snaží překonat vše, co se jí postaví do cesty. Jde zde také o sobeckost, ubohost a odpornou nelidskost. Kniha je perfektně napsaná a vytkla bych jí asi jen to, že je v některých pasážích až příliš brutální.

Musím uznat, že u této knihy se mi oči zalyli slzami asi 3 krát. Je to neskutečně napsáno a nelze se od toho odtrhnout. Obdivuji spisovatelku za to, jak zvládla vymyslet něco nového a neudělala trilogií na stejný princip jako je sága Stmívání. Kniha má můj velký obdiv a ráda se do ní začtu znova.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:

PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
95%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Obrázky - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hunger Games - Síla vzdoru

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.