Duben 2013

Recenze 0.5 - Hunger Games - Vražedná pomsta

5. dubna 2013 v 14:00 | Denisa Vargová - 15 let |  Knihy
Název: Hunger games - Vražedná pomsta
Oficiální název: The Hunger Games Catching Fire
Autor: Suzanne Collinsová
Překladatel: Zdík Dušek
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran: 335

Obsah knihy: Hladové hry dopadly pro dvanáctý kraj na výbornou a většina lidí si myslí, že věčné utrpení je pro méně vyspělé kraje minulostí. Ovšem opak je pravdou. Katnissin trik s bobulemi na konci Hladových her s sebou nese jisté následky a jedním z nich je také vzpoura Kapitolu proti krajům a mnoho povstání.

Po návratů Peety a Katniss z Hladových her, se jejich životy proměnily od základů a nyní žijí v přepychu ve vesnici vítězů ve dvanáctém kraji i se svými rodinami. Oba si musejí řádně zvykat a Katniss je z celé situace nervózní, protože už nikdy nebude nic jako předtím. Nemůže si dovolit už ani obstárávat potravu své rodině, protože mají všeho jídla a podobných věcí dostatek. Při životě ji drží pouze pomyšlení na to, že může stále lovit zvěřinu alespoň pro rodinu jejího kamaráda Hurikána, který na lov teď nemá moc času, protože pracuje v dole téměř 12 hodin denně.


Při jednom z příchodů do jejich nového domu, se Katniss téměř zastaví srdce. Spatřuje zde řadu mírotvorců, kteří na ni čekaji a posílají ji do kumbálu, kde se shledává s prezidentem Snowem. Ten jí stanovuje jisté podmínky pro to, aby nemusel zabíjet její přátelé ani rodinu. Katniss musí po jejím triku s bobulemi přesvědčit celý Panem o tom, že tento trik byl z čisté lásky a neměl být záměrem pro vyvolání vzpoury. Bod zlomu nastává, když se na turné vítězů po všech krajích, dostává Peeta s Katniss do Kapitolu a prezident Snow Katniss jasně naznačuje, že jej nepřesvědčila.

"V sedmdesátém pátém ročníku her,
jako připomínka povstalcům, že
ani ti nejsilnější z nich nemohou
přemoci Kapitol, budou vybráni splátci
z existujících řad vítězů."

Mezi všemi těmito událostmi se ke Katniss dostávají informace o existenci třináctého kraje, který má být již několik desítek let vyhlazen, ale některé údaje vypovídají o tom, že stále přetvrvává v troskách, které zde zůstali. A v konečné fázi prezident Snow vyhlašuje 75. Hladové hry, kterých se musí zúčastnit lidé, kteří v Hladových hrách již jednou byli viděni. Katniss zavaluje panika a má jasný cíl. Udržet Peetu naživu.


Před celým začátkem her jde vše podle plánu až do té doby, než vyjíždí Katniss do arény a přímo před jejíma očima zabíjejí jejího vizážistu Cinnu. Patrně nechápe co se to právě děje a proč byl zabit. V průběhu her se dostává do spojenectví s několika lidmi a později se stává jejch kamarády.

"Peeto!" křičím. Třesu s ním
silněji, a dokonce ho i pleskám
přes tvář, jenže k ničemu to
není. Selhalo mu srdce. Zbyla
z něj jen prázdná schránka.

V aréně nastávají chvíle, které Katniss neumí vysvětlit, jsou zde z nenádání zabíjení její spojenci a jediné čemu rozumí je její stálý cíl, zachránit Peetu. Ovšem nechápe, proč se o totéž snaží i její spojenci. Vše se ovšem vysvětlí velice rychle a Katniss se dostává do třináctého kraje za svou rodinou.

Recenze: Kniha je postavena na základech pro třetí díl a proto vás nutí hned začíst číst Hladové hry - Sílu vzdoru. Během celého děje se třesete z toho, co se stane a jak vše vlastně dopadne a když už se zdá, že vše bude, jak má být, tak nastane zlom a jde se do akce.

Neskutečně napsaná je část v aréně, u které jsem mi i upadla slza z oka. Všechno se točí kolem milenců stíhaných osudem a celé knize dává kouzlo její rozmanitost. To, jak se zde k sobě lidé chovají, co se zde všechno děje a jak to probíhá je neuvěřitelné. Neskutečné scény o plánech spojenců v aréně a to všechno dává knize šmrnc a jakýsi šarm.

Od knihy jsem se prakticky nemohla odtrhnout a i když mi trvalo ji přečíst o malinko déle než první díl, tak jsem ji měla během několika bezesných nocí přečtenou. Zatáhne vás do děje natolik, že od ni nebude moc spustit oči a stále budete číst dále mezi řádky.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
99%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Obrázky - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hunger Games - Vražedná pomsta

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.