Březen 2013

Recenze 0.4 - Rok 2140 - Deklarace smrti

11. března 2013 v 10:12 | Denisa Vargová - 15 let |  Knihy
Název: Rok 2140 - Deklarace smrti
Oficiální název: The Declaration
Autor: Gemma Malley
Překladatelka: Milena Hordinová
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2007
Počet stran: 255
Obsah knihy: Deklarace smrti je tvrdým zákonem, který když se poruší, tak jsou za něj tvrdé tresty - vězení a později může dojít také ke smrti. Každý má právo na názor na tuto deklaraci a ne každý ji musí podepsat. Ovšem ten, kdo tak učiní a Deklaraci podepíše, tak nesmí mít žádné právo na více, než jedno dítě proto, aby nedošlo k přelidnění, když dotyčné/mu, který Deklaraci podepsal, dají léky na dlouhověkost.

Jedním z dětí, které se narodilo jako druhé i přes zákaz, je mladá Přebytečná Anna která v sobě drží nenávist k rodičům, kteří porušili Deklaraci a pořídili si ji i přes to, že měli léky na dlouhověkost. Mladá Anna ke svým rodičům nechová již žádné city a snaží se být užitečná pro okolní svět v domě, kde žijí všichni Přebyteční - v Grange Hallu.

Po několika letech v tomto ústavu zde zařadí chlapce jménem Petr, který se Anně snaží vysvětlit, že ji její rodiče milují, a že na ni čekají venku - daleko od Grange Hallu. Anna k Petrovi prvně chová jistou nenávist, ovšem později již začíná zjišťovat, že má Petr pravdu.

Celá vyděšená se zvolna otočila, aby
spatřila svého pronásledovatele.
Nemohla spát. Potřebovala sklenici
vody. Nic z toho nebylo přípustné,
ale bylo to mnohem menší provinění
než pravda.

Pár dní se domlouvají na plánu o útěku a nakonec jej také uskuteční, ovšem to nebude tak lehké. Cestu jim komplikují Chytači, kteří mají za úkol všechny uprchlé a nebo nenalezené Přebytečné odevzdat v Grange Hallu, kde o ně bude postaráno a také malá Sheila, teoretická kamarádka od Anny, která je nesmírně mazaná.

Nakonec se Anna se svými rodiči přeci jen shledá i přes všechny překážky a je velice vděčná Petrovi za to, že pro ni přišel a učinil ji šťastnou. Jak to všechno dopadne si jistě můžete přečíst sami.

Recenze: Kniha mi ze začátku přišla poněkud nudná a těžká na pochopení, ale postupem překonávajících stránek jsem se zorientovala a zhruba v polovině knihy mě to již bavilo. Dle mého názoru je kniha určena spíše mladším dětem a proto mě asi také neoslnila tak, jako některé mé vrstevníky, nebo děti mladší generace.

Knihu bych doporučila tedy předevšm dětem v rozmezí 12 - 15 let a upozornila bych je na to, aby knihu četli jen tehdy, když na to mají myšlenky, protože pokavaď nebudou na začátku zorientovaní, budou celou knihu muset číst znova.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
60%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Citace - Rok 2140 - Dekklarace smrti

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat