Únor 2013

Recenze 0.3 - Hunger Games - Aréna smrti

6. února 2013 v 12:01 | Denisa Vargová - 15 let |  Knihy
Název: Hunger Games - Aréna smrti
Oficiální název: The hunger games
Autor: Suzanne Collinsová
Překladatel: Zdík Dušek
Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2010
Počet stran: 328


Obsah knihy: Kniha pojednává o každoročních slavnostech, které se odehrávají v troskách bývalé Severní Ameriky - v zemi Panem, ve které se nachází hlavní město Kapitol a dalších 12 okolních krajů. Město Kapitol, na které byl před dlouhou dobou spáchán atentát, se těmito takzvanými Hladovými hrami snaží dokázat, že je hrozbou pro všechny okolní kraje. Do těchto her musí být přihlášeno 24 dětí od 12 do 18 let - z každého kraje se musí zúčastnit chlapec a dívka.

Dvanáctý kraj musí Kapitolu dovážet uhlí, protože je právě na těžbu zaměřen. V Den sklizně do dvanáctého kraje přijíždí Cetkie Trinketová, která má vyhlásit dívku a chlapce, kteří se budou muset zúčastnit již 74. hladových her. Ve vyspělejších krajích, které se nacházejí v blízkosti Kapitolu, jsou děti k příchodu do arény trénovány celý život, ale v kraji, jako je právě dvanáctý, jsou lidé rádi, že nezemřou na hlad.

Smrt hladem není ve Dvanáctém
kraji nic výjimečného. Kdo neviděl
její oběti? Staré lidi, kteří nemohou
pracovat. Děti z rodin, kde je
příliš mnoho hladových krků.

Před několika lety nastal výbuch v jednom z mnoha dolů a zahynulo plno pracujících mužů včetně tatínka Prim a Katniss a manžela jejich maminky - paní Everdeenové, která hrozně dlouhou dobu nemohla unést jeho smrt, a proto se hlavou rodiny musela stát sama Katniss už v jejích 11 letech. Chodila lovit do lesů, kde byl zákaz vstupu a později úlovkem živila celou rodinu. Časem se v lesích seznámila s chlapcem jménem Hurikán, a ten se stal později jejím nejlepším přítelem, se kterým si dělila úlovky.Když se po proslovu Cetkie a shlédnutí filmu o útoku na Kapitol dozvídají lidé jméno děvčete, které se má vydat na dlouhý boj na život a na smrt do arény, téměř všem běhá mráz po zádech. Děvčetem je teprve dvanáctiletá Prim Everdeenová, mladší sestra Katniss Everdeenové, která se hned po vyřknutí jména Prim, hlásí jako dobrovolnice. Vylosovaným chlapcem se stává pekařův syn Peeta Melark.


Po příjezdu do hlavního města Kapitolu se jednotliví soutěžící připravují na dlouhé a těžké dny v aréně. Jejich soukromí vizážisté je upravují téměř k nepoznání a oblékají je do neodolatelných kostýmů, ve kterých později vystupují v televizní show a jsou s nimi natáčeny rozhovory. Čekají je nekonečně dlouhé dny a mrazivé noci, které musejí překonat a na konci se musí stát jen jeden z nich vítězem hladových her, který si do konce svého života bude žít v blahobytu. Ovšem nastanou zde změny pravidel a vše se rázem mění. A kdo vlastně vyhraje celé hladové hry?


Recenze: Ze začátku na mě knížka působila, jako malý úryvek z druhé nebo první světové války. Někteří lidé neměli co jíst a umírali na hlad, jiní zase zahynuli v dolech a jiná vrstva si zase žila v přepychu a blahobytu. Chvílemi jsem u knihy musela přemýšlet nad tím, jestli existuje možnost toho, že by se někdy v budoucnu právě toto dělo znova - že by se toto stalo opět skutečností a většina lidí by kvůli tomu propadla k panice.

Já sama jsem přečetla knihu téměř na jeden dech. zabralo mi pouhé tři dny, než jsem vyjekla nadšením, že si ji musím přčíst ještě jednou. Chvíli poté jsem se musela kouknout také na film, abych viděla, jak krásně to zpracovali tvůrci. Kniha mě zaujala více a všem ji vřele doporučuji. Je velmi krásně napsaná a vznik této knihy se může stát skutečností.

HVĚZDIČKOVÉ HODNOCENÍ:
PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
100%

Zdroje:
Obálka knihy - google.cz - obrázky
Obrázky - google.cz - obrázky
Citace: Kniha Hunger games - Aréna smrti

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství FRAGMENT. Na stránkách tohoto nakladatelství si můžete knihu objednat.