Listopad 2012

Recenze 0.1 - Rozbřesk

9. listopadu 2012 v 13:10 | Denisa Vargová - 15 let |  Knihy
Název: Rozbřesk
Oficiální název: Breaking Dawn
Autor: Stephenie Mayerová
Překladatelka: Markéta Demlová
Nakladatelství: EGMONT ČR, s.r.o.
Rok vydání: 2008
Počet stran: 756

Obsah knihy:
Poslední kniha celé tetralogie ságy Twilight (Stmívání), se nazývá Rozbřesk. Strhující konec ságy s nečekaně novým začátkem, to je právě to, co se v této knize odehraje.

Začátek celého děje se zdá být poněkud irelevantní, ovšem začíná velkolepou svatbou Belly Swanové a Edwarda Cullena, kteří záhy odjíždějí na líbánky na malý ostrov kousek od Ria de Janeira, který se nazývá Esme. Zde spolu Edward s Bellou zažijí svou první noc, plnou vášnivých polibků a nekontrolovaného sexu, který se stane Edwardovou noční můrou. Ve vztahu upíra a člověka je prakticky nemožné mít spolu pohlavní styk, ale hlavním postavám této knihy se to povede a Bella otěhotní. To ovšem pro zamilovanou dvojici znamená odjezd z krásných líbánek domů do Forks.

"Nemyslím, že by šlo o otravu jídlem," dodala jsem.
Neodpovídal. Skoro se proměnil v sochu.
"Ty sny," zamumlala jsem si pro sebe plochým hlasem.
"Tolik jem spala. Pláč. Všechno to jídlo. Ach. Ach. Ach."
Edwardův pohled se zdál skleněný, jako by mě neviděl.
Reflexivně, skoro nechtěně, jsem si rukou zakryla břicho.
"Ach!" vykvikla jsem znovu.

Malé dítě se v Bellině těle poměrně rychle rozvíjí a začíná jí značně ubližovat. Láme jí žebra a také jí způsobuje další vážná zranění. Bella je pevně rozhodnuta, že si chce své dítě ponechat, ale smečka vlkodlaků považuje toto rozhodnutí za nepřípustné. Postupem času rodina Cullenových společně s vlkodlakem Jacobem, který stojí na straně Belly a od své smečky se odtrhne, zjistí, po čem dítě prahne a jsou donuceni začít Belle podávat lidskou krev jako každodenní nápoj. Pár týdnů se Belle daří přežívat na úkor lidské krve, ovšem dítě díky výživě rychleji roste a dojde ke zlomení Beliiny páteře. Bella je okamžitě napojena na přístroje a celá rodina je nucena zapojit své síly k zachránění jak dítěte, tak Belly. Edwardův úkol je nejtěžší, protože musí být schopen proměnit Bellu v upírku a právě tomu se chtěl po celou dobu jejich vztahu vyhnout. Po narození malého dítěte a po probuzení Belly se všichni dozvídají, jaké má malé dítě, malá Renesmee, schopnosti.

Po zotavení Belly přijdou obavy a domem zavládne hrůza. Do lesů ve Forks se vydává královský rod Volturiů, který je přesvědčen, že někdo malou upírku přeměnil až po narození. Začíná tvrdý boj, na který je potřeba dostatek času, ale Belle a její malé upírské dcerce se nakonec podaří královský rod přesvědčit a vše nakonec dobře dopadne.

Recenze:
Kniha sama o sobě je poměrně dlouhá, a proto si myslím, že většinu čtenářů může odradit, ale děj sám o sobě je velice napínavý, romantický a plný nečekaných pasáží. Jakmile začnete číst, tak se vám kniha může zdát poněkud nudná, ale pokud se dostanete za prvních sto stran knihy, tak její "nudnost" jistojistě pomine a její napínavý obsah vás dostane do děje.

Sama si myslím, že kniha je velice krásně napsána, ale raději se, jako většina lidí podívám na film. Velice obdivuji autorku, která s upírskými ději začala a tím pokynula ostatním autorům k napsání dalších upírských ság, jako jsou například Upíří deníky. Podobnost těchto dějů pozná každý sám, takže když si přečtete jednu knihu z 90 ti %, víte, o čem jsou také ostatní upírské knihy.

Ze ságy Twilight jsem četla všechny knihy a právě tento řadím mezi nejlepší z nich. Napínavé fráze mě naprosto vtáhly do děje a knihu řadím téměř na vrcholek svého imaginárního zhodnocení knih.

HVĚZDIČKOVÉ HODNCENÍ:

PROCENTUÁLNÍ HODNOCENÍ:
90%

Zdroje:
Obálka knihy a ostatní obrázky k textu: http://google.cz
Citace: Kniha Rozbřesk